• 1400-06-28 09:53
  • کد محتوا:52954
شهردار اصفهان زمینه استقرار مدیران جوان به‌ منظور رفع مشکلات را فراهم کند

رئیس شورای اسلامی شهر گفت: ضرورت دارد تیم مدیریت شهری هرچه سریع‌تر به‌دنبال استفاده از بدنه نخبگان جامعه برای چاره‌اندیشی و حل معضلات باشند، بطور قطع در انتصابات آینده باید نگاه فراگیر و به‌دور از حاشیه به‌منظور رفع مشکلات مردم مدنظر قرار گرفته شود و این‌موضوع زمینه تضارب آرا و استفاده از اندیشه‌های نو و نگاه‌های تازه را در مدیریت شهری فراهم خواهد کرد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، محمد نورصالحی صبح امرروز (یکشنبه 28 شهریورماه) در دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با تبریک فرارسیدن روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار اظهار داشت: امیدوار با نگاه فرهنگی مدیریت شهری اصفهان زمینه ارتقاء هرچه بیشتر جایگاه این شهر بزرگ در جای‌جای جهان فراهم شود. خوشبختانه با پیگیری فراوان اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان و همکاری وزارت کشور پس ‌از بیست روز از انتخاب شهردار اصفهان حکم دکتر قاسم‌زاده به‌عنوان شهردار این کلان‌شهر پنجشنبه از سوی وزیر کشور صادر و عملاً زمینه فعالیت رسمی و استقرار ایشان فراهم شد خوشحال هستیم که با پیگیری فراوان شهر اصفهان در آستانه آغاز فعالیت شهردار جدید خود برمبنای تفکرات فرهنگی و نگاه ساختارمندانه قرار گرفته و بدون شک دیگر فرصتی برای از دست رفتن وجود ندارد.

وی افزود: کلان‌شهر اصفهان که طی سال‌های گذشته با چالش‌های قابل‌توجه دست و پنجه نرم می‌کند و برای رفع معضلات و مشکلات موجود نیازمند عزم جدی و مدیریت جهادی و شبانه‌روزی است لذا ضرورت دارد شهردار اصفهان هرچه سریع‌تر زمینه استحکام و استقرار مدیران جوان به‌منظور رفع مشکلات را فراهم کند، از شهردار می‌خواهم در کوتاه‌ترین فرصت با شناسایی مدیران جوان تماماً جهادی و متخصص به‌منظور حضور در مسئولیت‌های ذی‌ربط اقدامات لازم را عملیاتی کند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: همان گونه که در حکم انتصاب شهردار از سوی وزیر کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته شفافیت فرآیندها و شناخت گلوگاه‌های فسادخیز و مبارزه جدی با عوامل آن تسهیل تسریع و انضباط در خدمت‌رسانی به شهروندان و نگاه ویژه به توزیع عادلانه خدمات امکانات و نگاه عدالت‌گستر به اقشار محروم و آسیب‌پذیر که از برنامه‌های انتخاباتی اعضای ششمین دوره شورا اسلامی اصفهان نیز بوده باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

نور صالحی تصریح کرد: نگاه مدیریت شهری در چهار سال پیش رو به توزیع عادلانه امکانات شهری است که امروزه به دلایل مختلف از جایگاه خود فاصله گرفته و ضرورت دارد تیم مدیریت شهری هرچه سریع‌تر به‌دنبال استفاده از بدنه نخبگان جامعه برای چاره‌اندیشی و حل معضلات باشند، بطور قطع در انتصابات آینده باید نگاه فراگیر و به‌دور از حاشیه به‌منظور رفع مشکلات مردم مدنظر قرار گرفته شود و این‌موضوع زمینه تضارب آرا و استفاده از اندیشه‌های نو و نگاه‌های تازه را در مدیریت شهری فراهم خواهد کرد.

وی تاکید کرد: خوشحال هستم که آغاز فعالیت شهردار اصفهان با آغاز هفته مبارک دفاع مقدس همراه شده و بدونه شک با استعانت از شهدای ارزشمند دفاع مقدس و یاری گرفتن از آن‌ها زمینه رشد و ترقی اصفهان بیش‌از گذشته فراهم خواهد شد خواهش بنده از شهردار محترم و اعضای محترم شورای شهر نیز همراهی و هم‌سویی به‌منظور استقرار هرچه سریع‌تر معاونان و مدیران شهرداری به‌منظور آغاز فعالیت‌های جهادی در این خصوص است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بدنه مدیریت شهری و عوامل تلاش‌گر شهرداری اصفهان با نگاه متفاوت به بازگشایی مدارس و آغاز دوباره تحصیل علم و دانش توسط دانش‌آموزان براساس تصمیم ستاد ملی کرونا در زمینه فعالیت‌های ضروری اقدامات لازم را اجرایی کنند، همکاری ستاد مهر شهرداری اصفهان، آمادگی معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری به‌منظور ترددهای احتمالی در صورت بازگشایی بخشی از مدارس که آموزش حضوری دارند و فضاسازی شهر با محوریت آغاز سال تحصیلی و کاهش اپیدمی کرونا به‌منظور تداوم رعایت‌های بهداشتی و موارد مدنظر و همچنین شورآفرین برای دانش‌آموزان و دانشجویان در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد.

نور صالحی تاکید کرد: از عوامل مرتبط در شهرداری می‌خواهم در هفته پیش رو با برنامه‌ریزی دقیق و منظم زمینه تسهیل عبورومرور معلمان و اساتید دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم کند و ناوگان حمل‌ونقل شهری نیز آمادگی لازم را در این خصوص داشته باشند.

وی گفت: درپیش بودن اربعین حسینی و شرایط به ‌وجود آمده که امکان زیارت حضوری را برای زائران حسینی به حداقل رسانده، معاونت فرهنگی شهرداری و اداره‌کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری زمینه فضاسازی مناسب شهری و استفاده از منویات این روز ارزشمند را برای شهروندان عزیز فراهم کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: پیروزی چهار بر دو تیم فوتسال ایران در برابر آمریکا و صعود به یک چهارم نهایی را به آحاد مردم شریف ایران تهنیت عرض می کنم.

نورصالحی در حضور دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: توجه به فراکسیون مدیریت شهری مجلس باید بیشتر شود، زیرا اکنون برخورد با شوراها مناسب نیست و وزیر کشور با یک بخشنامه حدود و اختیارات این نهاد را کم یا زیاد می‌کند.

وی با بیان اینکه این احساس در کشور وجود دارد که باید به شوراها تسلط داشته باشند، افزود: باید شوراهای شهر کشور رده‌بندی شود و مواردی که در مجلس برای پایتخت تصویب می‌شود به کلانشهرها تسری پیدا کند نه اینکه موضوعات مختلف به شوراها تحمیل شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان از نمایندگان مجلس درخواست کرد که برای تخصیص منابع ملی به کلانشهرها حمایت کنند؛ اگر برای خانه‌های خالی و زمین‌ها بایر مالیات تخصیص داده می‌شود، باید سهم شهرداری‌ها نیز در نظر گرفته شود.

وی با انتقاد از بی‌توجهی به وضعیت حمل‌ونقل عمومی کلانشهرها، ادامه داد: نوسازی حمل‌ونقل عمومی در گذشته تقریباً رایگان بود، اما اکنون برای خرید هر اتوبوس چند میلیارد تومان هزینه به مدیریت شهری تحمیل می‌شود؛ نبود اعتبار کافی باعث فرسودگی ناوگان شده است، زیرا با بودجه محدود شهرداری‌ها، نوسازی امکان‌پذیر نیست و مدیریت شهری ناچار به وضع عوارض زیاد است.

نورصالحی فرونشست زمین را یکی از تبعات هشداردهنده خشکی زاینده‌رود دانست و گفت: ظرفیت‌های گردشگری در اصفهان زیاد بوده و باید به آن توجه ویژه‌ای شود؛ سهم ویژه‌ای در این خصوص نمی‌خواهیم، اما توسعه شهرها باید به این سمت برود.

وی با بیان اینکه نخبگان زیادی از اصفهان در حال مهاجرت هستند، افزود: با توجه به اینکه دیگر امکان ایجاد صنایع آلاینده در اصفهان وجود ندارد، باید صنایع دانش‌بنیان که آلاینده و آب‌بر نباشد در این استان ایجاد شود تا نخبگان در اصفهان باقی بمانند.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه باید برای جابه‌جایی جمعیت بین استان‌ها فکری شود، ادامه داد: اگر مشکلاتی در استان‌های دیگر وجود دارد نباید شرایط به نحوی پیش رود که استان‌های مهاجرپذیر در تأمین منابع با معضل روبه‌رو شوند. جابه‌جایی جمعیت کاملاً به عهده مردم بوده و این امر که آیا زیرساخت‌های لازم برای آن وجود دارد یا نه، اصلاً در نظر گرفته نمی‌شود.

وی با بیان اینکه پروژه مترو باید در دولت جدید دارای اولویت باشد، ادامه داد: توجه به مترو اصفهان زمینه انتقال دانش فنی به تمام کشور بوده و نباید به این پروژه بخشی، محلی و استانی نگاه شود؛ نباید این پروژه بدون حمایت دولت باشد، زیرا با تعویق آن پروژه دچار گرانی مضاعف می‌شود.

نورصالحی با بیان اینکه خط هوایی با زیرساخت اصفهان وجود ندارد، گفت: این موضوع رفت و آمد تجار را با مشکلات زیادی مواجه کرده و باید نمایندگان و استاندار این دغدغه چند ده ساله را پاسخ دهند.