• 1400-07-11 09:37
  • کد محتوا:53022
شهر دوستدار کودک باید امکانات را برای تمامی کودکان فراهم کند

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در کنار جشنواره‌ها و فراهم کردن زیست شادمانه برای کودکان، همه ما در بدنه شورای شهر و شهرداری باید دست به دست هم دهیم تا زمینه رشد و تعالی را برای کودکان محروم فراهم کنیم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر، محمد نورصالحی امروز (یکشنبه 11 مهرماه) در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با بیان اینکه، محرم و صفر که به قول معمارکبیر انقلاب، اسلام را زنده نگه داشته است به روزهای پایانی نزدیک می شود و ما را به سوگ پیامبری می نشاند که نام بلندش با مهربانی و رحمت گره خورده است، اظهار داشت: ما در واپسین روزهای صفر سیاه پوشان خاندان پیغمبری هستیم که فرزندان و اهل بیتش به تاسی از جد بزرگوارشان هرگز زیر بار ظلم نرفتند و در راه دین اسلام از جان خود و خانواده شان گذشتند. امام حسین(ع) که قیامش رنگ خون بر برگ های تاریخ نشاند و اکنون در آستانه شهادت مظلومانه حضرت امام حسن(ع) و حضرت امام رضا(ع) باید بیش از گذشته از منش و روش این برگزیدگان عالم بشریت بیاموزیم.

وی افزود: احسان و نیکوکاری که از بارزترین خصوصیات ائمه اطهار (س) است در کلمه وقف معنا می یابد. وقف که از سنت های زیبای اسلامیست از مهمترین آموزه های پیامبر(ص) است. در تقویم ما روزی را به این عنوان نامیده اند تا از یاد نبریم وقف کردن باید نمونه ای از فرهنگ غنی اسلامی تلقی شود که به واسطه آن زندگی مردم جامعه به تعادل می رسد و می تواند ریشه تبعیض و اختلاف طبقاتی را تا حد زیادی از میان بردارد.

رئیس شورای اسلامی شهر ادامه داد: وقف یعنی ثروتمندی به تهیدستی می اندیشد و حتی برای حیات بهتر او و عاقبت خویش مالی از اموالش را در راه رضای خدا می بخشد. باید گفت که فرهنگ وقف هنوز در جامعه اسلامی ما به علت وجود موانع و مشكلاتي به طور كامل نهادینه نشده و شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند به طور ویژه این فرهنگ را بیش از گذشته بسط و گسترش دهند.

نورصالحی افزود: شورای شهر بیش از هر نهاد دیگری با مردم در ارتباط است و از طریق فراهم کردن بسترهای فرهنگی با کمک شهرداری باید فرهنگ ریشه دار وقف کردن را زنده نگه دارد. بسیاری از کتابخانه ها، بیمارستان ها، خانه های تاریخی، تکایا و مکان های مذهبی از همین فرهنگ وقف از گذشته های دور تاکنون برای ما به یادگار مانده اند و واقفین آن ازاین طریق نامشان را برای همیشه در دل تاریخ این شهر زنده نگه داشته اند.

وی با اشاره به روز نیروی انتظامی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران ناجا، اظهار داشت: نیروی انتظامی مظهر اقتدار نظام و برقرار کننده امنیت اجتماعی با مشارکت همه شهروندان جامعه است. بدون شک، پیشرفت، تعالی، توسعه همه جانبه و پایدار، بستری امن، سالم و با آرامش را طلب می‌کند تا درسایه این امنیت فعالیت‌ها با قدرت و سرعت بیشتری شتاب گیرد و برقراری نظم و امنیت اجتماعی تنها در اثر زحمات مخلصانه همه این عزیزان واقعیت پیدا می‌کند.

نورصالحی افزود: امنیت و آرامشی که سربازان و پاسداران این مرز و بوم شبانه روز برای آن تلاش می کنند بیش از هر چیز تضمین کننده فردای درخشان کودکان امروز است که آینده شهر با دستان یکایک آنان رقم می خورد.

رئیس شورای اسلامی شهر به در پیش بودن روز جهانی کودک اشاره کرد و گفت: اصفهان سال هاست که میزبانی جشنواره کودک و نوجوان را بر عهده دارد. در دوسال اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان چگونگی برگزاری جشنواره نیز دستخوش تغییر و تحولات شد اما امیدواریم با واکسیناسیون عمومی و قطع زنجیره ویروس بتوانیم سال جاری جشنواره ای با حضورهمه کودکان شهربرگزار کنیم. در کنار جشنواره ها و فراهم کردن زیست شادمانه برای کودکان، همه ما دربدنه شورای شهر و شهرداری باید دست به دست هم دهیم تا زمینه رشد و تعالی را برای کودکان محروم فراهم کنیم.

وی افزود: حق تحصیل، امکانات آموزشی مناسب، فضاهای استاندارد آموزشی و تفریحی از نیازهای حداقلی زندگی یک کودک محسوب می شود، کودکی که باید بتواند توانمندی ها و استعدادهای بالقوه خود را بدون در نظر گرفتن اینکه درکدام منطقه شهر به دنیا آمده به فعل برساند. شیوع کرونا و آموزش در مدارس به ما نشان داد که در زمینه زیرساخت های آموزشی و دسترسی به امکانات هوشمند که لازمه یادگیری مجازی بود کودکان و نوجوانان و البته والدین آنها با مشکلات متعددی مواجه شدند و شاهد ترک تحصیل کودکان در برخی مناطق محروم بودیم.

نور صالحی خاطرنشان کرد: یک شهر دوستدار کودک باید امکانات را برای یکایک کودکان فراهم کند و ما نیز به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری باید گوش شنوائی برای مصائب مردم باشیم.