• 1400-07-28 14:04
  • کد محتوا:53071
بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه برای رسیدن به شهر هوشمند پایدار

از ایده‌های خلاقانه برای سوق دادن شهرها در مسیر شهرهای هوشمند پایدار و نوآور در خدمت‌رسانی به شهروندان بهره‌گیری شود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، دوشنبه 26 مهرماه در پنجمین اجلاس سازمان WeGO (اجلاس هوشمند شهرهای پایدار)  که به صورت برخط برگزار شد مصطفی نباتی‌نژاد، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان و وحید حیدریان، سرپرست دبیرخانه شورای اسلامی شهر اصفهان شرکت کردند.

اجلاس WeGO  یک رویداد شهری است که از سال 2010 با هدف بهبود کیفیت زندگی شهروندان با استفاده از ابتکارات هوشمند و نوآورانه حوزه ICT  کار خود را آغاز کرده است.

این اجلاس هر 3 سال یکبار این در جهت جذب ایده‌های خلاقانه در حوزه شهر هوشمند برگزار می‌شود  و تا کنون در شهر بارسلون اسپانیا، شهر چنگدو واقع در استان سیچوان چین و شهر اولیانوفسک روسیه برگزار کرده است و امسال این رویداد در سئول، پایتخت کره جنوبی برگزاری گردید.

در پنجمین اجلاس شهرهای هوشمند پایدار نقشه راه 2021 تا 2023 تعیین و به تصویب رسید و اعضای کمیته اجرایی جدید مشخص شدند و شهر مکزیکوسیتی به عنوان شهر میزبان بعدی اجلاس شهرهای هوشمند پایدار مشخص شد.

همچنین در این اجلاس از پروژه‌های شهرها در چهارمین دوره جایزه‌ ویژه WeGO  در شش حوزه فناوری‌های نوظهور، حمل و نقل، شهر امن، شهر پایدار، حکومت‌های محلی کارآمد، شهر باز و فراگیر تجلیل شد.

لازم به ذکر است که با اقدام شهرداری اصفهان، اصفهان از سال 2020 به عضویت این سازمان بین‌المللی درآمده است.

پنجمین اجلاس شهرهای هوشمند پایدار با تاکید بر بازتعریف کارایی و خدمت‌رسانی به شهروندان از طریق اقدامات دولت‌های محلی و مدیریت‌های شهری، به دنبال سوق دادن شهرها در مسیر شهرهای هوشمند نوآور، شهرهای پایدار، ارائه خدمات شهر الکترونیک و پر کردن شکاف دیجیتالی در خدمت رسانی به شهروندان برگزار شد..

در این دوره از اجلاس شهرهای هوشمند پایدار، شهر سئول موضوع "راه حل‌های پایدار و هوشمند برای همه" دنبال کرد و از مقامات عالی رتبه،  فرمانداران و شهرداران و مدیران ارشد برای تجلیل از دستاوردهای دولت الکترونیکی و ابتکارات شهر هوشمند سئول از سراسر جهان دعوت بعمل آورد.

گفتنی است که سئول با جمعیت نزدیک به 10 میلیون نفر در کلان شهرها ، به عنوان یک شهر هوشمند پیشرو اقداماتی را برای ارتقا و بهبود زندگی شهروندان دنبال می‌کند. هدف سئول این است که شهری هوشمند باشد که کیفیت زندگی شهروندان را از طریق ظرفیت سازی و با اتصال چندین نهاد در سطح شهر و نیز با استفاده از زیرساخت‌های دیجیتال به عنوان پایه و از طریق همگرایی فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات بهبود بخشد. 

پس از همه‌گیری ویروس کووید 19، سئول این بحران را با رویکردی نوآورانه، شفاف و با مسئولیت اجتماعی بر اساس زیرساخت‌های تکنولوژیکی ، کمپین‌های جامع اجتماعی و واکنش سریع دولت به شرایط متغیر مدیریت کرده و اکنون تجربه خود را در زمینه ردیابی تماس، اقدامات قرنطینه‌ای، آزمایش جمعی و سایر راه حل‌های هوشمند مبتنی بر فناوری با سایر نقاط جهان به اشتراک می‌گذارد.

انتهای پیام/