• 1400-08-03 09:06
  • کد محتوا:53100
باید به دنبال نشاط  پایدار در شهر بود

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: باید به دنبال شادی واقعی و پایدار در شهر بود که این مهم نیاز به آموزش مهارت‌ها دارد .

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فرزانه کلاهدوزان یکشنبه دوم آبان ماه در برنامه تلویزیونی اینجا اصفهان در مورد نقش مدیریت شهری در ایجاد نشاط جامعه اظهار داشت: مدیریت شهری نقش موثر و غیر قابل انکار در ایجاد فضای شادابی در جامعه دارند، زیرا شهر یک موجود  زنده است و ایجاد نشاط و شادابی در شهر جزو وظایف مدیریت شهری است، یکی از موارد ایجاد شادابی در شهر فضای کالبدی و حظ بصری است و با راهکارهایی متمدن شهری برای شهروندان  آرامش روانی ایجاد شود.

وی افزود: توسعه فضاهای فرهنگی رفاهی و تفریحی با محوریت خانوادگی و شور در خانواده‌ها اوقات فراغت خانواده‌ها پر شود، وقتی نشاط به خانواده بیاید به دنبالش جامعه نشاط پیدا می‌کند و جامعه با نشاط و سالم به سمت بالندگی و پویایی می‌رود .

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان حفظ و نگهداری فضاهای سبز و توسعه آن را با توجه به اینکه شهر اصفهان در این زمینه سرآمد بوده مهم دانست و گفت: باید آن را حفظ و نگهداری کرد، البته با توجه به خشکسالی زاینده‌رود زحمت زیادی انجام شده  تا سرانه فضای سبز حفظ شود و حتی پژوهش علمی - تحقیق پوشش گیاهی متناسب با فضای خشک در حال انجام است تا این فضا ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: یکی از خواسته‌های مردم افزایش فضای سبز در محلات است، حتی پیشنهادهای خوبی می دهند و مطالبه‌گری می‌کنند، مدیریت شهری  تمام تلاش خود را برای نگهداری و صیانت از آن انجام می دهد. از محورهای دیگر زیباسازی معابر و فضاها، المان‌های شهری است تا شهروندان هنگام عبور از آن جا حس خوبی دریافت کنند.

کلاهدوزان  با  بیان اینکه سلامت بانوان نقش زیادی در ایجاد نشاط خانواده و جامعه دارد، تصریح کرد: وقتی زن خانواده سالم و با نشاط باشد کل خانواده به سمت شادی می‌رود، در دروان کرونا  کرونا و قرنطینه مادران و زنان نقش‌های زیادی داشتند مانند ایجاد آرامش و نشاط، آموزش فرزند دانش آموز همراه با معلم و پرستاری از اعضای خانواده که درگیر بیماری شدند، باید به سلامت و روان زنان توجه بیشتری شود.

وی افزود: در زمینه آموزش باید مهارت‌هایی را آموزش ببینیم، مانند کنترل خشم، ارتباطات اجتماعی و اینکه چگونه زیبایی‌ها را ببینیم تا به رضایت درونی برسیم، برخی‌ها شادی‌های کاذب را با شادی‌های واقعی اشتباه می‌گیرند باید به دنبال شادی واقعی و پایدار بود که این نیاز به آموزش دارد .

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: در این 2 سال شرایط سخت شده و شهرندان دچار مشکلات زیادی شده‌اند که در سایه آموزش می‌توان آسیب‌های ناشی از دوران کرونا را کنترل کرد؛ در مدیریت شهری و فرهنگسراها قبلا اقداماتی انجام می دادند که با توجه به این شرایط  کمرنگ شده  و این کمبود احساس می‌شود . باید به سمت روش‌های جدید  رفت.

وی افزود: در حال حاضر فرهنگسراها عمدتاً به سمت آموزش مجازی رفته‌اند، البته شبکه سازی محله‌ای و گروه‌های محلات با هدف ارتقای مهارت‌ها  گذاشته شده اما همه باید دست به دست هم بدهند تا دوران پساکرونا مدیریت شود و به سمت و سوی خوبی برود.

وی با اشاره به نقش شهروندان تاکید کرد: هر جا مردم به میدان آمدند آن کار خوب انجام می شود ، مشارکت مردم باید در اولویت باشد اصفهان از لحاظ نخبگان و پژوهشگاه ها ظرفیت خوبی دارد. برای نشاط در دوران کرونا در هیچ جای دنیا مدلی وجود ندارد پس  با حضور شهروندان و خلق روش های جدید می توان نشاط آورد.

کلاهدوزان ادامه داد: بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان در این زمینه می‌توانند کمک کنند  اگر مشارکت ایجاد شوند می طلبد که تسهیل‌گیری مدیریت شهر به دنبالش باشد، با سرمایه گذاری، ایجاد تفرجگاه‌ها و با حمایت مدیریت شهری در همه محلات به خصوص و در محلات کم برخوردار اقداماتی انجام داد تا کمی از مشکلات آن ها نیز مرتفع  شود .

وی افزود: در مورد مناسبت‌ها به آیین های عزاداری خوب پرداخته می‌شود اما به مناسبت‌های شادی‌ها کمتر پرداخته می‌شود که باید این نکته نیز توجه داشت. امروزه مردم ارتباط بیشتری با رسانه ها داشته که نقش زیادی نیز در ایجاد فضای امید بخش و شادی جامعه دارند. می توان انتشار خبرهای ناگوار به شکلی انعکاس داد تا آسیب کمتری به مردم وارد شود.

انتهای پیام/