• 1399-02-07 15:56
  • کد محتوا:1591
گسترش فرهنگسرای مجازی و تقویت آن در این شرایط، حائز اهمیت است

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان: استرس و فشار روانی ناشی از بیماری کرونا و برهم خوردن وضعیت اقتصادی، منجر به شایع‌تر شدن و افزایش حالت‌های افسردگی، وسواس و خشونت خانگی شده است

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن صبح امرروز - یکشنبه 7 اردیبهست ماه - دریکصدوبیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: روز شوراها روز نماد مردم سالاری و اداره امور به دست مردم از طریق نمایندگان منتخب آنها است.

وی با اشاره به فرارسیدن هفته فرهنگی اصفهان، افزود: با درخواست اصفهان شناسان و اصفهان دوستان در بدو حضور در شورای شهر پنجم، یکم آذرماه به عنوان روز اصفهان نامیده شد و سوم تا نهم اردیبهشت‌ماه نیز برای بهره‌مندی از فضای شهر در اردیبهشت که مانند تکه‌ای از بهشت است، هفته فرهنگی اصفهان با هدف معرفی فرهنگ و هنر اصفهان و برگزاری برنامه هایی با ماهیت فرهنگی نام گذاری شد.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه  در سال گذشته به دلیل همدلی با هموطنان سیل‌زده از برگزاری این برنامه‌ها خودداری شد و امسال نیز سلامت مردم ایجاب می‌کرد این برنامه‌ها لغو شود، تصریح کرد:  در این شرایط خوشحالم که فرهنگسرای مجازی ایجاد شد و تلاش می‌شود با استفاده از بستر فضای مجازی امور فرهنگی شهر دنبال شود و از این جهت از مدیریت شهری و دست اندرکاران ایجاد این فضا تشکر و قدردانی می‌کنم.

روشن با استقبال از خلاقانه بودن برنامه‌های هفته فرهنگی و تاکید بر دوری از بازتولید کلیشه‌های اجتماعی در ساخت برنامه‌های طنز، ادامه داد: زبان طنز برای نقل مسائل اجتماعی آفریده شده است لذا آنجا که از زبان طنز در نمایش فرهنگ اصفهان به کار برده می‌شود باید با همین خصوصیت باشد و همچون آیینه‌ای صادق ما را به چالش بکشد.

وی با انتقاد از برخی افراد که به نشر اطلاعات کذب پرداخته و از شرایط ترس مردم سوء استفاده می‌کنند، اضافه کرد: گسترش فرهنگسرای مجازی و تقویت آن در این شرایط روحی و روانی مردم حائز اهمیت است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: استرس و فشار روانی ناشی از بیماری کرونا و برهم خوردن وضعیت اقتصادی، منجر به شایع‌تر شدن و افزایش حالت‌های افسردگی، وسواس و خشونت خانگی شده، در چنین شرایطی تغییر سبک آموزش به آموزش مجازی و آنلاین و تطبیق با این شرایط آموزشی بر استرس دانش آموزان و دانشجویان افزوده است.


وی با اشاره به تلاش مسئولان آموزش و پرورش برای به پایان رساندن سرفصل‌های آموزشی، گفت: اگرچه بهم خوردن برنامه‌های آموزشی مسائلی را در پی خواهد داشت اما لازم است بررسی شود آیا این کار برای همه دانش آموزان ضروری است و آیا از آسیب ناشی از فشار و استرسی که تحمل می‌کنند بیشتر نیست؟

روشن از متولیان آموزش و پرورش خواست برنامه‌های آموزشی را در جهت حفظ آرامش و آموزش همکاری و همدلی و آموزش‌های لازم برای زندگی دانش آموزان سوق دهند.

وی نداشتن مهارت‌های ارتباطی کافی و ناتوانی در استفاده بهینه از وقت در کنار عوامل فرهنگی موجود در خانواده‌ها را از عوامل تأثیر گذار بر افزایش خشونت خانگی علیه زنان و کودکان دانست و اظهار کرد: برنامه‌های فرهنگی خوبی در افزایش مهارت‌های ارتباطی افراد خانواده با یکدیگر و مشاوره خانواده در شهر طرح‌ریزی شده که ضرورت دارد گسترده تر شود.
 

برای رسیدگی به مشکلات زنان سرپرست خانوار طرح‌ریزی شود

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: معاونت فرهنگی اجتماعی با همکاری دیگر نهادها در جهت افزایش سلامت در روابط اجتماعی، حس مسئولیت پذیری در شهروندان و ایجاد کارآفرینی اجتماعی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به مشکلات معیشتی زنان سرپرست خانواری که پرستار کودکان و سالمندان یا شغل‌های مشابه آن هستند، اضافه کرد: این افراد در حال حاضر هیچ منبع درآمدی ندارند و مشکل اقتصادی ایجاد شده به علت از دست دادن منابع درآمد عامل و زمینه ایجاد مشکلات اجتماعی و فرهنگی برای آنان شده است.

روشن با تاکید بر اینکه بحران کرونا ابعاد پنهانی دارد که باید مردم و مسئولین آماده مواجه با آن باشند، گفت: قطعا برای مواجهه با پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی این بحران، ایجاد بستر روانی برای پذیریش ریسک و افزایش همدلی و همراهی و آگاه‌بخشی به دولت ضروری است.