• 1399-02-10 00:16
  • کد محتوا:1599
مردم شهری سرزنده می‌خواهند

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اختیارات شورای شهر هنوز محدود است و با انتظاراتی که مردم دارند باید نمایندگان مجلس به آنها توجه داشته باشند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی عصر امروز - سه شنبه - در برنامه زنده صدای شهر رادیو اصفهان اظهار کرد : روز شوراها را خدمت همه اعضای شورای شهر در کشور تبریک عرض می کنم و امیدوارم همه این اعضا به نتایج مطلوبی در فعالیت های خود برسند.

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی مردمی بودن آن که از نگاه امام(ره) نشات می‌گرفت ایشان در سال ۵۸ به شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور دادند که اجرای شوراها را بررسی و تدوین کنند اما به دلیل جنگ این اتفاق در سال ۷۷ رخ داد و ۲۴ میلیون نفر در آن سال در انتخابات شوراها شرکت کردند و تبلور و عینیت حضور مردم در صحنه اجرا و مدیریت کشور را رقم زدند . 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در اردیبهشت سال ۷۸ با دستور رهبری شوراها آغاز به کار کردند و از آن سال تاکنون شوراها با حضور یکصد هزار نفر در مدیریت کشور نقش تازه ای رقم زده‌اند .

نصر اصفهانی تصریح کرد : تاکنون پنج دوره از شورای اسلامی شهر گذشته است . دوره سوم شوراها شش ساله شد و با احتساب آن شورای شهر امروز ۲۱ ساله شده است .

وی تاکید کرد: شوراها سه ماموریت اصلی دارند. در واقع نمایندگان مردم که با رای می آیند ابتدا انتخاب شهردار، تدوین بودجه و سومین ماموریت نظارت بر اجرای کار شهرداری ها را به دست می گیرند.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: ۳۲۰ وظیفه در اختیار شهرداری ها است و به همین شکل وظایف شوراها نیز افزایش می یابد. شوراها تجلی اراده مردم هستند و باید برای مردم و با مردم باشند. این ویژگی شرایطی را محیا می کند تا مصوبات امور شهری را در کوتاهترین زمان ممکن تصمیمات و لایحه های شهری مصوب شوند تا نیازهای شهر بر روی زمین گذاشته نشود .

نصر اصفهانی گفت: اختیارات شورای شهر هنوز محدود است و با انتظاراتی که مردم دارند باید نمایندگان مجلس به آنها توجه داشته باشند.

وی ادامه داد: آنچه در شوراها روی داده با انتظاری که از آنها می‌رفت اندکی فاصله دارد ، اما باید دانست که اختیارات شورای شهر محدود است و باید قوه مقننه اختیارات شورا را افزایش دهند. 

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: شاید سال های اول نباید این اختیارات داده می شد، اما امروز پس از ۲۱ سال شوراها پخته شده اند و باید برای روان سازی کار مردم و حل مشکلات مردم این اختیارات به شوراها واگذار شود .

نصر اصفهانی تاکید کرد: ماموریت هایی که نمایندگان مجلس در شهرها دنبال می کنند باید به شوراها واگذار شود و نمایندگان مجلس باید کلان نگر باشند .

وی اضافه کرد: وضعیت کرونایی شهر وضعیت خاص و ویژه است، شهرداری اصفهان پس از اینکه درگیر این وضعیت شد، پایان سال ۹۸ را با بیش از ۹۰ درصد استحصال بودجه به پایان رسانید .

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: همواره اقدامات مدیریت شهری زبانزد بوده است و اعتقاد داریم در صورتی میتوانیم شهر سرزنده داشته باشیم نیازمند شهروند سالم هستیم. 

نصر اصفهانی اظهار کرد: با ورود به سال۹۹ که بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی دارد این ویروس همچنان وجود داشت و دارد، پس‌کمیته ای در شهرداری ایجاد شد و سه سناریوی وضعیت سبز ، زرد و قرمز  طراحی شد. امروز سناریوی وضعیت سبز را رد کرده ایم و وارد سناریوی وضعیت زرد شده ایم، و با برنامه‌ریزی در کمیته تخصیص، پروژه‌های شهری و همچنین وضعیت مدیریت شهری سنجش می شود تافعالیت های شهری دچار چالش نشوند .

وی گفت: ما نمی توانیم در شهر توقف ایجاد کنیم و امیدوارم در شهر بتوانیم با اوراق مشارکت و همچنین وام فعالیت شهری را پیش ببریم و با همکاری مردم بتوانیم درآمدهای خود را داشته باشیم .

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: قرار نیست تسلیم ویروس کرونا شویم و امیدوارم با تدابیر اندیشه شده فعالیت در اصفهان و در مدیریت شهری به پیش برود .نزدیکترین افراد به مردم اعضای شورای شهر هستند . ماموریت نمایندگان مردم این است که در کوتاهترین زمان ممکن تصمیم گیری شود و مرتب مسائل شهر بررسی شود.

نصر اصفهانی اظهار کرد: امروز کاملا تاثیر گذاری شوراها ملموس است و برای مسئولین هم نقش شوراها در حال پر رنگ شدن است ، امیدوارم انتظارات و توقعاتی که مردم عزیز دارند بتوانیم محقق کنیم. امور مردم را در زمان خود و به کا دنبال کند.

وی تاکید کرد: مردم شهری سرزنده می‌خواهند و باید این مردم تکریم شوند و ضرورت مشارکت مردم را میدانیم و می دانیم آنها اگر بخواهند ما می توانیم پیش برویم و اگر آنها را نداشته باشیم با مشکل مواجه می شویم.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مردم  در امور اقتصادی اجتماعی زیست محیطی و حتی فرهنگی به ما کمک می کنند و موتور محرک هستند. به همین دلیل شوراهای محله را در سال جاری دنبال کردیم که به دلیل نبود قانون نتوانسته ایم ورود کنیم، اما ما با برنامه ها به محلات وارد شدیم از جمله برنامه محلات عمودی نمونه بارز حضور در محلات است.

نصر اصفهانی ادامه داد: ظرفیت های قانونی اجازه می دهد که اصلاح بودجه را انجام دهیم و جای نگرانی نیست. اما قطعا اگر چالشی جدی پیش روی ما بود بودجه و تخصیص آن را اولویت بندی خواهیم کرد. 

وی افزود: روز معلم را به همه همکاران تبریک و تهنیت عرض می کنم و از همه معلمان و دبیران می‌خواهم که مدیریت شهری را یاری کنند. فضای جامعه را برای دانش آموزان باید تلطیف کنند و معلمان در این شرایط جان فشانی می کنند و تلاش می کنند ارتباط خوب با دانش آموزان برقرار کنند.

 رییس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: بودجه شهری اصفهان بر اساس شرایط مطلوب بسته شد اما پس از ایجاد شرایط کرونایی فشار اقتصادی مردم را در نظر گرفتیم و لایحه ای در شورای شهر مصوب شد که شهروندان هر چه زودتر برای پروانه به شهرداری ها مراجعه کنند تخفیفات بیشتری میگیرند و هرچه سریعتر مراجعه کنند.