• 1399-05-05 11:12
  • کد محتوا:1647
ایجاد شغل پایدار و طرح صلاحیت حرفه ای از گام های فنی و حرفه ای است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان گفت: در دوران کرونا برخی از کارگاه به خصوص نساجی تولید ماسک را استارت زدیم ، در سیستم آموزشی آموزش های مجازی را با کیفیت بالا ارائه کردیم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، آرش اخوان مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و دومین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه، ۵۴ مرکز آموزش ثابت ۱۳۰۸ آموزشگاه آزاد، ۲۲۵ کارگاه ثابت شهری فنی حرفه ای در استان اصفهان وجود دارد، اظهار داشت: بیش از ۲۰ میلیون نفر ساعت تعهد آموزشی داریم، بیش از ۱۵۰۰ حرفه آموزش داده می شود که در کشور از این منظر رتبه اول را داریم.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان ادامه داد: سیستم آموزش اگر از بازار فاصله داشته باشد راندمانش پایین خواهد بود، باید بین آموزش و صنایع فاصله را کم کنیم، ما به صورت عرضه محور قبلا فعالیت می کردیم، اما امروز سیستم عرضه محور را به سیستم سفارش محور تبدیل کردیم و متناسب با نیاز سیستم آموزشی را استارت می زدیم. 

اخوان تصریح کرد: سیستمی را طراحی کردیم به نام آموزش دوگانه و صلاحیت حرفه ای، سیستم آموزش دوگانه از سیستم دوال آلمان انتخاب شد و به صورت بومی آن را ارائه می کنیم، در گذشته ۳۰ درصد تئوری و ۷۰ درصد عملی در آموزش ما فقط در محیط آزمایشگاهی بود، اما آموزش دوگانه یعنی ۳۰ درصد در محیط آزمایشگاهی و ۷۰ درصد در محیط کارگاهی واقعی مابقی دوره را می گذراند.در طرح آموزش دوگانه آموزش و بازار کار با یکدیگر تلفیق پیدا می کنند.

وی تاکید کرد: ایجاد شغل پایدار و طرح صلاحیت حرفه ای یکی دیگر از گام های فنی و حرفه ای است ، در این مدل شغل در واحد صنعتی تعریف می شود و شایستگی های مهارتی و شغلی نیز مطرح می شود.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان اصفهان ادامه داد: در کشور آلمان در شرایط کرونایی فعلی نیز در یک تراز پایدار اقتصادی قرار دارد سه ایتم مهم دارند، تطبیق مدرک تحصیلی و شغل و داشتن صلاحیت حرفه ای در احراز آن شغل و شایستگی شغل ها انطباق این سه در آلمان ۹۳ درصد و در ژاپن ۸۶ درصد است در ایران این انتطباق نزدیک به صفر است.

اخوان ادامه داد: در دوران کرونا برخی از کارگاه به خصوص نساجی تولید ماسک را استارت زدیم ، در سیستم آموزشی آموزش های مجازی را با کیفیت بالا ارائه کردیم. آموزش های دوگانه اصفهان به هیچ وجه تعطیل نشد و در هر صنفی یکنفر دو نفر رفتند.

وی خاطرنشان کرد : کرونا یک فرصت برای ما بود و روش های آموزشی را اینگونه تغییر دادیم. مشاغل مرتبط با کسب و کار دیجیتالی را در دستور کار آموزشی قرار دادیم.