• 1399-05-05 14:49
  • کد محتوا:1648
سازمان فنی و حرفه‌ای سهم به سزایی در اشتغال زایی دارد

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: شایستگی هر نظام آموزشی منوط به توانمندی‌ها و قابلیت حرفه‌ای معلمان و مربیان آن است، از آنجا که تحقق هر آرمانی از جمله ارتقاء کیفیت آموزش‌های مهارتی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در گرو مربی است، لذا هیچ بهبود و اصلاحی بدون همکاری و مشارکت مربیان، موفق به تغییرات بنیادی نخواهد شد

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و دومین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: آن روز، نه روز قربانی شدن اسماعیل بود و نه قربانی شدن آن گوسفند؛ آن روز، روز قربانی کردن نفس‌ها و هوس‌ها بود؛ روز سر بریدن همه دل‌بستگی‌ها و وابستگی‌هایی که به غیر خدا ختم می‌شد و این ثمره معرفتی بود که از عرفه به دست آورده بود.

وی با بیان اینکه ماه ذی الحجه را گرامی می‌دارم و روز عرفه و عید سعید قربان را به همگی شما عزیزان تبریک عرض می‌نمایم، افزود: هفته اول مرداد به نام هفته مهارت و کارآفرینی نامگذاری شده است، کارآفرینی راهبردی اثر بخش برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور است، .یکی از راههای عبور از بحران‌های اقتصادی به ویژه معضل بیکاری  و به تبع آن پیشگیری از بسیاری آسیب‌های اجتماعی است،

وی افزود: نتایج پژوهش‌ها نشان داده است که با افزایش فعالیت‌های کارآفرینانه همواره با افزایش تولید ناخالص ملی و در نتیجه افزایش درآمد ملی، رفاه و آسایش در جامعه همراه بوده است، از طرفی افزایش مهارت‌های کار آفرینی به ایجاد مشاغل پایدار و موفقیت در کسب و کار پیوند خورده است و از این رو توسعه آموزش‌های مهارتی که بخشی عمده‌ای از آن مربوط به مهارتهای فنی و حرفه‌ای است اهمیت ویژه می‌یابد.

وی با بیان اینکه، سازمان فنی و حرفه‌ای به عنوان متولی آموزش‌های مهارتی سهم به سزایی در ایجاد بستر اشتغال زایی در کشور به عهده دارد، افزود: بررسی چالشهایی موجود در فرآیند آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌تواند به هر چه مؤثرتر بودن این نهاد یاری رساند.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: شایستگی هر نظام آموزشی منوط به توانمندی‌ها و قابلیت حرفه‌ای معلمان و مربیان آن است، از آنجا که تحقق هر آرمانی از جمله ارتقاء کیفیت آموزش‌های مهارتی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در گرو مربی است،  لذا هیچ بهبود و اصلاحی بدون همکاری و مشارکت مربیان، موفق به تغییرات بنیادی نخواهد شد، از طرفی در ارزیابی نظام آموزشی سازمان، به شایستگی‌های ایجادشده در مهارت آموختگان توجه ویژه‌ای می‌شود.

وی ادامه داد: عوامل بسیاری برای دستیابی به این هدف شناسایی شده که از میان همه، مربی در مقام سرمایه انسانی، یکی از عوامل اثرگذار به شمار می‌رود و گزینه‌ای است که می‌تواند با تأثیر بر روی سایر عوامل و شرایط، مسیر تحول و موفقیت را هموارتر نماید، از طرف دیگر علی‌رغم ماهیت آموزشی سازمان ولیکن ساعات کاری مربیان مطابق سازمان‌های آموزشی نمی‌باشد و این باعث کاهش انگیزه مربیان می‌شود، لذا کارکنان سازمان از وزیر کار جهت اصلاح این فرآیند تقاضای جدی دارند.

روشن تصریح کرد: عدم تخصیص اعتبارات کافی، سیاست زدگی مدیران ارشد سازمانی، بی انگیزگی کارکنان به علت فقدان سیستم حقوق و مزایا و پاداش مناسب  نیز یکی دیگر از معضلات پیش روی آموزش‌های مهارتی است.

وی تصریح کرد: در حوزه سیاست گذاری متولیان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، عدم تشکیل نهاد سیاست گذار واحد و تکثر سازمان‌ها و نهادهای دست اندرکار در این مقوله به بهانه تخصص گرایی سازمانی و با تجهیزات واستانداردهای ناکافی و شیوه‌های آموزشی غیر مؤثر و مربیان آموزش نادیده و کمتر ماهر، در بازار مخاطبین این آموزشها چنان نابسامانی و سردرگمی ایجاد کرده است که به راحتی توسط سودجویان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، تعریف چند فرایند ساده در اخذ مجوزهای آموزشی از هر سازمان و نهاد و اداره بدون توجه به رعایت پیش نیازهای این موضوع نه تنها کمکی به ارتقاء سطح مهارت متقاضیان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از نهادهای متولی موازی نکرده است بلکه در غالب موارد این افراد را با برگه‌ای کاغذ بنام گواهینامه آموزشی در بازار تشنه مهارت واقعی تنها می‌گذارد، کاری که در سالهای اخیر در حوزه  آموزش عالی منجر به افت کیفیت مدارک دانشگاهی و تغییر نگاه جامعه به تنزل اعتبار این اوراق بهادار شد.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: تقویت مشارکت‌های مردمی و بخش خصوصی یکی از راهکارهای برون رفت از مشکلات سازمان است و این مستلزم تغییراتی برای وضع قوانین شفاف و جامع و ایجاد مکانیزم مناسب و تعاملی و بازخوردی جهت ارتقاء کیفیت تصمیمات مشارکتی می‌باشد، در این راستا باید بسترهای لازم جهت هم افزایی با سازمانهای مختلف که از مهم‌ترین آن‌ها سازمان مدیریت شهری است، فراهم گردد، که در این راستا تفاهم نامه‌هایی با سازمان فاوا و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی و همچنین اداره کل میراث عقد گردیده است که لازم است ضمن تشکر، تاکید بر اجرایی شدن و عملیاتی نمودن این تفاهم نامه‌ها داشته باشم.

روشن با اشاره به اخراج مسئولین دفاتر سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، گفت: مسئولان دفاتر سلامت برنامه‌های مفیدی برای ارتقای سلامت کارکنان و ترویج فرهنگ سلامت در بین شهروندان داشتند و بنا به اذعان همکاران در ایام کرونا، در امر پایش سلامت کارکنان و ارباب رجوع در مراکز مختلف، خدمت کرده‌اند، همچنین در همه مناطق شهری رابط بین شهروندان با شهرداری بودند ولی متاسفانه بدون هیچ اعلام قبلی اقدام به اخراج آنان شده است. این شیوه تعدیل نیرو، بدون در نظر گرفتن سوابق و توانمندیها و به طور دفعتی، به لحاظ اخلاقی صحیح نمی‌باشد و این عزیزان را با مشکلات جدی، به ویژه مشکل مالی مواجه کرده است . لذا از شهردار محترم خواستارم اقدامات لازم برای برطرف شدن موانع بازگشت این عزیزان را به انجام رسانند.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم اعلام نظر و تاکیدی که بر رسیدگی به این مساله داشته‌ام هنوز اقدامی صورت نگرفته است و متاسفانه اطلاع یافته‌ایم که مدیریت شهری در حال منعقد نمودن قرارداد با پیمانکار در این خصوص می‌باشد. تاکید دوباره من بر توجه و ارزش نهادن به حقوق حیوانات است. در صورتی که امکان ایجاد فضای مناسب برای حیوانات باغ وحش صفه نیست این مکان باید تعطیل گردد و حیوانات به مکان مناسب‌تری برای ادامه حیات انتقال داده شوند. از شهردار محترم اصفهان می‌خواهم که با توجه به مطالبات شهروندان و فعالان محیط زیست به این قضیه ورود نمایند و در راستای این مطالبات و با در نظر گرفتن حقوق حیات وحش اقدامات لازم را انجام دهند.