• 1399-05-19 10:23
  • کد محتوا:1667
سازمان بهداشت جهانی انتقال خون ایران را به عنوان الگوی منطقه معرفی کرده است

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: تبلیغات هزینه بالایی دارد و این امر به‌طور محدود دنبال شده است، توزیع بروشورها در بیمارستان‌ها بیشتر می‌شود، اما در اطلاع‌رسانی نیازمند کمک و مساعدت شهرداری هستیم، صداوسیما هم کمک زیادی کرده اما در بخش هزینه تقریبا دستمان خالی است، ما باید فضای شهری بیشتری را به این امر اختصاص دهیم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، مجید زینلی صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و پنجمین صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با بیان اینکه  سه نفر از اعضای شورا در خیریه ترویج فرهنگ اهدای خون عضو بوده و با موضوعات انتقال خون آشنا هستند، اظهار کرد: هدف از تاسیس سازمان انتقال ساماندهی خون و فرآودده‌های خونی بود چراکه یکی از معضلات پیچیده و بزرگ جامعه تامین خون و فراورده‌های خونی بود.

وی افزود: در گذشته باندهایی بودند که خون تامین می‌کردند و بیش از نفع به بیماران ضرر می‌رساندند، جنگ تحمیلی فرهنگ اهدای خون را در کشور و تمام خانه‌‌ها نهادینه کرد.

مدیر کل انتقال خون استان اصفهان ادامه داد: اصفهان از نخستین استان‌هایی بود که در سال ۸۴ خون جایگزین را حذف کرد و اکنون ایران جزء معدود کشورهایی است که انتقال خون در آن کاملا داوطلبانه اتفاق می افتاد.

زینلی افزود: این موضوع یکی از ویژگی‌های مهم سیستم بهداشت و درمان هر کشوری است که می‌تواند با آن روبه‌رو شود، مردم اکثر کشورها خون را در ازای پول اهدا می‌کنند و اهدای خون داوطلبانه خیلی کم اتفاق می‌افتد، به همین منظور سازمان بهداشت جهانی انتقال خون ایران را به عنوان الگوی منطقه معرفی کرده که نشان از پیشرفت روبه جلو دارد.

وی اضافه کرد: از سال ۸۵ پالایش پلاسمای قراردادی در اصفهان اتفاق می‌افتد یعنی خونی که دریافت می‌شود پلاسمایش جدا و به شرکت‌های خارجی فرستاده می‌شود تا داروهای مشتق از پلاسما تهیه و به کشور بازگردد به همین دلیل ممیزی‌های خارجی به ویژه اروپایی را پشت سر گذاشته‌ایم، انتقال خون اصفهان از سال ۸۵ تحت نظارت وزارت بهداشت آلمان و اتریش است و سالیانه یک بار ممیزی خارجی از لحاظ فنی را می‌گذراند این یعنی انتقال خون در اصفهان با استانداردهای اروپا همسان است.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با اشاره به اینکه از هر سه نفر یک نفر در طول زندگی به خون و فراورده‌های خونی احتیاج پیدا می‌کند، گفت: افراد مبتلا به کرونا ۲۸ روز پس از بهبود بیماری می‌توانند پلاسما برای بیمارانی که در مراحل اولیه ابتلای کرونا هستند را اهدا کنند، در مرحله پایلوت طرح نزدیک به ۳۵ واحد پلاسما گرفتیم و از نیمه اردیبهشت رسما پلاسماگیری برای درمان کرونا آغاز شد و اکنون روزانه ۱۰ واحد خونی دریافت می‌شود.

زینلی با بیان اینکه نیاز به تبلیغات شهری و اطلاع‌رسانی خوب به مردم داریم، اظهار کرد: اصفهان ظرفیتی دارد که نیازمند مساعدت بیشتر است، آزمایش‌های ویروسی به‌طور متمرکز در هشت نقطه کشور انجام می‌شود که آزمایش‌های شهرکرد را نیز اصفهان انجام می‌دهد و به‌زودی آزمایش‌های یزد و قم و ... با محوریت اصفهان انجام می‌شود.

وی افزود: اصفهان معین استان های سیستان و بلوجستان، تهران و بندرعباس شناخته شده و ماهانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحد خونی به سیستان و بلوجستان فرستاده می‌شود که این خون مازاد استان است.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: نیاز داریم مرکز استراتژیک در مرکز ایران داشته باشیم که از لحاظ پدافند غیرعامل نیز دارای شرایط باثباتی باشد، در کلانشهر اصفهان فقط یک مرکز انتقال خونی وجود دارد و اگر این مرکز تحت تاثیر قرار گیرد ۸۵ درصد خونگیری استان تعطیل می‌شود بنابراین عزمی برای مرکز مشتاق نیاز است که برای ساخت مرکز با نظر مساعد شهردار اقدام زودتر آغاز شود تا مرکزیت اصفهان را ظهور و بروز دهیم.

زینلی اظهار کرد: در مرکز انتقال خون پروتکل‌های جامعه خیلی سختگیرانه‌تر انجام می‌شود،من تاکنون نشنیده‌ام که همکارانمان درباره‌گرفتن اضافه حقوق اعتراض داشته باشند چراکه دوستان ما اولویت را کار خود می‌دانیم و حتی شب‌های قدر عموما تا سحر بیدار هستند نه به امید پرداخت اضافه‌کار بلکه برای کمک به بیماران.

وی اظهار کرد: تبلیغات هزینه بالایی دارد و این امر به‌طور محدود دنبال شده است، توزیع بروشورها در بیمارستان‌ها بیشتر می‌شود، اما در اطلاع‌رسانی نیازمند کمک و مساعدت شهرداری هستیم، صداوسیما هم کمک زیادی کرده اما در بخش هزینه تقریبا دستمان خالی است، ما باید فضای شهری بیشتری را به این امر اختصاص دهیم.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: ساخت این مکان در سطح اشغال ۸۰ درصد بوده که به آن و طبقات مازاد ایراد گرفته شده است و شهرداری منطقه می‌گوید باید موارد اصلاح شود، درحالی که دسترسی‌ها باید دور ساختمان ایجاد شود و نیاز به سطح اشغال بیشتری داریم.

زینلی خاطرنشان کرد: گرفتن تجهیزات را از تهران قول گرفته‌ایم و به عنوان مرکز استراتژیک برای مرکز کشور به آن نگاه می‌کنیم.