• 1399-05-28 11:48
  • کد محتوا:1699
بدون مشارکت مردم کارهای شهرداری در مناطق محروم شهر پیش نمی‌رود

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی بخشی از اقدامات مقابله‌ای با آلودگی هوا بوده و برای رفع این معضل نیاز به همراهی مردم داریم و شبکه‌های محلی این همراهی را محقق خواهند کرد

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، کوروش محمدی عصری دیروز (دوشنبه) در برنامه زنده تلویزیونی اینجا اصفهان اظهار کرد:  ایجاد شبکه‌های محلی یکی از اقداماتی است که در دوزه پنجم شورای شهر دنبال شده و از دل آحاد جامعه شکل می‌گیرد و اعتماد به حاکمیت را افزایش می‌دهد و همواره برای رفع مشکلات جامعه دستوری عمل شده که این روش جواب نمی‌دهد و نتیجه آن معضلات کنونی شهر و مشکلات حوزه مدیریت بحران، حاشیه نشینی، اعتیاد، طلاق و مسائل مشابه است.

وی افزود: اینکه فردی با یک نوع معیشت و سطح رفاه متفاوت در یک محله حضور یافته و بدون سنخیت با مردم محلی اقدام به آموزش کند، نگاه از بالا به پایین بوده و چندان مؤثر نیست. ایران یک جامعه سنتی بوده و با شکل‌گیری شبکه محلی، ارتباطات سنتی بین جامعه احیا می‌شود، قرار است شبکه‌های اجتماعی و محلی در یک سامانه ثبت شده تا محلات اصفهان صاحب یک شبکه ارتباطی منسجم شوند که فرایند آن در خدمت اجتماع شهری، کاهش آسیب‌های اجتماعی و مدیریت بحران قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: بدون مشارکت مردم کارهای شهرداری در مناطق محروم شهر پیش نمی‌رود، با مشارکت مردم محلات می‌توان نقاط حاشیه‌ای و بی‌دفاع را به دل شهر بازگرداند و به توسعه عدالت اجتماعی امیدوار بود. پیشتر در رصدخانه اجتماعی ۲۲۰ محله در اصفهان ثبت و شناسنامه‌دار شدند که این امر زمینه‌ای شد تا هر محله به یک شبکه اجتماعی تبدیل شود.
محمدی اضافه کرد: افراد حاضر در شبکه‌های محلی از طریق آموزش‌های مجازی توانمند می‌شوند و این آموزش‌ها موقتی، سطحی نبوده و موجب هدر رفتن منابع نمی‌شود. پس از برگزاری دوره‌های توانمندسازی، آموزش‌ها و مقابله با آسیب‌ها در محلات به افراد بومی هر محله سپرده می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر مقابله با آسیب‌های روانی ناشی از موج اول کرونا به افرادی از جنس مردم در هر محله سپرده می‌شد این افراد می‌توانستند تا حد زیادی در آرامش‌بخشی به شهروندان نقش مؤثر داشته باشند و اکنون شاهد برخی رفتارهای ناهنجار نبودیم. آموزش‌ها توسط دستگاه‌های تخصصی و به طور مستمر انجام می‌شود و شبکه‌های محلی از دلسوزان هر محله تشکیل می‌شود که در حوزه‌های مختلف تخصص داشته و فعال هستند.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: ارگان‌های مختلف به فراخور شرایط به موضوع آموزش ورود می‌کنند که ممکن است هرکدام از آن‌ها محتوای خاص خود را داشته باشند اما با تشکیل شبکه محلی این رویکرد واحد شده و محتواهای آموزشی به مردم یکسان ارائه می‌شود. تاکنون از توان سازمان‌های مردم‌نهاد و گروه‌های مردمی به‌طور پراکنده و غیرموثر استفاده شده که در قالب شبکه‌های محلی تاثیر این قابلیت‌ها مؤثرتر می‌شود و مدیریت شهری برای اقدامات لازم در کاهش آسیب‌ها نقش‌آفرینی را به افراد بومی محلات سپرده، مسیر را هدایت کرده و تنها تسهیلات لازم را فراهم می‌کند.

محمدی با بیان اینکه با ایجاد شبکه‌های محلی انسجام و همراهی میان اهالی محلات ایجاد شده و مردم می‌توانند به یک شبکه اجتماعی اعتماد کنند و به یکدیگر وصل می‌شوند، افزود: پدیده کودکان کار که ناشی از ناآگاهی، فقر و نوع برخورد کارفرمایان است یا مشکلات زنان سرپرست خانوار در بسیاری از محلات اصفهان می‌تواند با ایجاد شبکه‌های محلی رفع شود چون توسط این شبکه‌ها مردم یاد می‌گیرند چگونه درخصوص آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کنند. در اصفهان حدود ۸۰۰ خیریه وجود دارد که چون ساماندهی نشده‌اند، مشخص نیست کمک‌هایشان به کدام سمت هدایت می‌شود وگرنه با این ظرفیت نباید تا این حد فقیر و کودک کار در شهر داشته باشیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: آلودگی هوای اصفهان برای سلامت شهروندان خطرآفرین بوده و به حدی این موضوع اهمیت یافته که تعداد هوای پاک اصفهان در طول یک سال به اندازه انگشتان یک دست نیز نمی‌شود. برای مقابله با معضلاتی مانند آلودگی هوا مشارکت‌های مردمی را باید دخیل کنیم زیرا شبکه‌های محلی به دو حوزه مسئولیت اجتماعی و تعلق شهروندی ورود کرده و سعی می‌کنند افراد هر محله را نسبت به مسائل اجتماعی آگاه کنند تا دیگر شهروندان نسبت به اتفاقات پیرامونی خود بی‌تفاوت نباشند. اجرای پروژه‌های شهری با هدف توسعه شهر و افزایش سطح رفاه شهروندان با جدیت دنبال می‌شود چون معتقدیم باید ساختار شهر متناسب با حفظ حرمت شهروندانی باشد که شایسته دریافت بهترین امکانات هستند.

محمدی گفت: توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی بخشی از اقدامات مقابله‌ای با آلودگی هوا بوده و برای رفع این معضل نیاز به همراهی مردم داریم و شبکه‌های محلی این همراهی را محقق خواهند کرد؛ شهروندان باید برخی سختی‌ها را به‌خاطر جامعه و محیط‌زیست شهر تحمل کنند که این هدف در اصفهان شدنی خواهد بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به دغدغه فعالان محیط زیستی درخصوص تعطیلی پارک وحش صفه، تصریح کرد: بنا بر وظیفه انسانی خود به دنبال سازوکار مناسب برای تعطیلی پارک وحش صفه بوده‌ایم و تاکید داریم که سلامت و حیات حیوانات آن با هر اقدامی باید تضمین شود. اخیراً گزارشی در رابطه با این موضوع در صداوسیمای اصفهان پخش شده که در آن امانتداری و صداقت رعایت نشده بود و نکته‌ای برش‌ خورده از آنچه درباره این پارک تصمیم‌گیری شده به مخاطب رسانده شده بود، با ایجاد چالش و جنجال برای رفع معضل پارک وحش به نتیجه نمی‌رسیم بنابراین صداوسیما باید امانتدارانه به این موضوع بپردازد و مدیریت شهری نیز حل آن را دنبال خواهد کرد.

محمدی افزود: در رابطه با موضوع پارک وحش مشارکت بخش مدنی جامعه را شاهد بوده‌ایم که بدون هیچ چشمداشتی به مدیریت شهری کمک کرده و مطالبات خود را دنبال می‌کنند که چنین ظرفیتی این امید را ایجاد می‌کند که اگر شبکه‌های محلی راه‌اندازی شود، افرادی در محلات فعال خواهند شد که نسبت به مسائلی مانند حفظ محیط زیست و حقوق حیوانات بی‌تفاوت نیستند. علاوه بر حیوانات پارک وحش، ایجاد شرایط مناسب برای اسب‌های میدان نقش جهان نیز یکی دیگر از خواسته‌های شهروندان است که تا جایی که حقوق میراث فرهنگی اجازه می‌دهد برای بهبود شرایط تلاش می‌کنیم.