• 1399-06-16 09:59
  • کد محتوا:1760
به دنبال سر زدن به گنجه ها نیستم که سند رو کنم

شهردار اصفهان گفت:  تیمی تشکیل شود که برادران و دامادها و ... چگونه وارد شهرداری شده اند را بررسی و شفاف همه مردم بدانند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر، قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و هشتمین جلسه علنی با بیان اینکه، مدیریت شهری در دوره پنجم به دنبال توسعه شهر بود و این اتفاق با افراد با ذهن توسعه یافته رخ می داد، اظهار داشت: ذهن و فکری که توسعه یافته باشد کمک خواهد کرد تا خادم مردم باشد، تلاش نمی کند تا وجیه المله باشد، وقتی همه اراده کنند تا به عنوان خادم در خدمت مردم باشند آنجاست که ذهن توسعه یافته او را به چنین خدمتی راهنمایی می کند.

وی با بیان اینکه ذهن توسعه یافته اخلاق را معیار همه اعمال قرار می دهد و در کنار اخلاق منطق به کمک می آید و اینگونه تدبیر رخ می دهد و اسیر تقدیر نمی شویم، عنوان داشت: در شرایط سخت امروز کشور به دلایل مختلف از جمله تحریم ها و شرایط کرونایی طبیعی است که یک بزرگواری همگانی نیازمند است، طی سه سال اخیر با اخلاق و عمل می خواستیم رضایت مردم را دنبال کنیم و زمانی که یک ریز باید خدمات ارائه داد قطعا عده ای ناراحت هستند و نمی شود همه را راضی نگه داشت، چراکه در این مسیر عده ای شاد دچار چالش های شوند، اما با متین ترین داوری و از راه هایی که ضرر کمتری دارد عمل کرده ایم.

وی ادامه داد: در شرایطی که کشور دچار زلزله شده بود و یا سیل فشار زیادی به کشور وارد کرده و حالا که کرونا جهان را درنوردیده، شهرداری اصفهان در همه این صحنه ها نقش خوبی ایفا کرد و این اتفاق ریشه در اندیشه نیک بوده است.

شهردار اصفهان ادامه داد: کسانی که اسیر دست این اتفاقات بودند همه اعتراف می کنند که شهرداری اصفهان چه اقداماتی انجام داد، شهر اصفهان هم طی این سال ها خوب مدیریت شد، هم بودجه ها خوب مدیریت شد و هم پروژه ها به پیش رفت و این یعنی اخذ نمره عالی و مدیریت موثر و موفق در شهر اصفهان، مدیریت موفق، مدیریت موثر که با دیپلماسی قوی شهری به گونه ای عمل کرده که در حوزه خدمات رسانی به مردم حتی یک روز هم شهر دچار اخلال نشده است و این سوای اتفاقات آبان ۹۸ است. شهر در امر خدمت رسانی دچار انفعال نبوده است.

نوروزی با عنوان اینکه ما با ۲۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه عمران در یک سال به اشتغال زایی کمک کرده ایم، اظهار داشت: تحقق آرزوی میراث دوستان، در چهارباغ عباسی در حال حاضر  را می بینیم و رینگ چهارم نیز آرزوی ۲۰ ساله بوده است که در مدیریت شهری رخ داده است، هر یکشنبه یک افتتاح تا پایان سال یعنی چه ؟ آن هم پنج پروژه بزرگ را در معرض افتتاح قرار داده ایم، این یعنی مدیریت موفق بوده است و در ارزیابی کارشناسان منصف نمره عالی داشته است.

وی ادامه داد: طی سه سال گذشته تاکنون به خاطر مسائل شهر و به دلیل اینکه به دنبال منفعت نبودم به بسیاری از مسائل ورود پیدا نکردم، اما فرصتی ایجاد شد و مواردی بیان شد که افکار عمومی باید روشن شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه حق اعضا شورای شهر سوال، تذکر و انتقاد است، اما حق کسی که تذکر می شوند پاسخگویی هم هست، اظهار داشت: یکی از خدمات ارزنده ورود ۸۰ اتوبوس به اصفهان بود، در سال ۹۵ دو قرارداد تنظیم می شود که یکی توافق نامه نام دارد، در یکی ۱۱۰ اتوبوس خریداری شده و سپس به ۱۳۷ اتوبوس افزایش پیدا می کند که ۷۸ میلیارد تومان بوده است که ۲۰ میلیارد تومان آن پرداخت می شود اما مابقی به دلایلی پرداخت نمی شود و شهرداری وجه لازم را پرداخت نمی کند، ۱۴ ماه از قرار داد می گذرد و مدیریت جدید وارد میدان می شود.

نوروزی افزود: در یک سازمان ۷۰۰ کارگر دستمزد نگرفتند، پروژه ها نیمه تعطیل برای مثال در اجلاس و بدهی در بخش های مختلف وجود دارد، همچنین۵۰ اتوبوس دیگر تحویل نشده است، مدیران شرکت عقاب افشان به دنبال پس گرفتن اتوبوس ها بودند، ۵، ۱۰،۴۰ میلیارد تومان زمین به آنها دادیم و ۵۰ دستگاه اتوبوس را از آنها گرفتیم و وارد اصفهان کردیم و قرار داد با آن شرایط را تسویه کردیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار داد دوم ۱۴ ماه قبل از انقضای مدیریت شهری قبلی تنظیم شده بود، هیچ وجهی پرداخت نشده بود یک توافق نامه بود، شورای شهر ورود می کند وام تقاضا می کند و وام دریافت نمی شود و وجهی هم به کارخانه داده نمی شود و زمانی که ما مستقر شدیم دو ماه از انقضا قرار داد هم گذشته بود، اولویت ما جلب رضایت کارگرانی بود که شش ماه حقوق نگرفته بودند، پروژه هایی که تعطیل بودند را فعال کردیم و این توافق اشاره شده در زمان حضور ما موعدش تمام شده بود.

نوروزی با بیان اینکه، تیمی تشکیل شود که برادران و دامادها و ... چگونه وارد شهرداری شده اند را بررسی و شفاف همه مردم بدانند، اگر سوالی مطرح شود در برابر سوال به این امور می پردازم در این سه سال به این امور نپرداخته ام من به دنبال سر زدن به گنجه ها نیستم که سند رو کنم.

نوروزی با بیان اینکه خادم مردم بودن اجازه نمی دهد بی جهت به مسائلی ورود کنیم، عنوان داشت: شرکتی که ۱۵ درصد کار را شروع کرده چه قدر پاداش دریافت کرده است، ورود به این بحث ها شود از شرکتی در اسلواکی سخن خواهم گفت، آنهایی که در پاریس می خواستند در اصفهان شرکت ایجاد کنند، شرکت اگاندا، ازبکستان و دفتر در مالزی از همه اینها حرف خواهم زد، اگر که هر روز بخواهند کسانی در این شهر حاشیه سازی کنند، ما نسبت به حاشیه سازان نجیب زادگان بی اعتنا خواهیم بود.

وی ادامه داد: در زمانی که پراید در این کشور ۱۵ میلیون بوده است با وام های ۳۰۰ میلیونی ۲۰ پراید می خریدند. شرکت دانمارکی را نگفتم من فعلا عنوان مطرح می کنم و نه محتوای این اتفاقات را.

نوروزی افزود: بودجه عمرانی ما در سال ۹۷، ۱۱۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۸، ۱۸۰۰ میلیارد تومان شد، بودجه عمرانی ما در سال ۹۸ رشدی ۶۰ درصدی کرد و قراردادهای ما ۷ درصد رشد داشت، فقط در اجرای آسفالت سطح شهر دو مورد می گویم، تناژ آسفالت معابر اصلی و فرعی، نمایشگاه ۱۹۸ میلیارد تومان هزینه می خواهد و امروز رو به اتمام است، سرمایه نمایشگاه از ۳۰ میلیارد تومان به ۲۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به عملکرد سال گذشته شهرداری افزود: بودجه عمرانی شهر در سال ۹۷، ۱,۱۰۰ میلیارد تومان با ۷۳۴ قرارداد بود که این میزان در سال گذشته به ۱,۸۰۰ میلیارد تومان بودجه با ۷۸۳ قرارداد افزایش یافت و در واقع رشد ۶۰ درصدی را در بودجه و رشد هفت درصدی در قراردادها را شاهد بودیم.

نوروزی با بیان اینکه تناژ آسفالت استفاده شده در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ معادل ۱۴۲ درصد رشد یافت، اظهار کرد: تناژ آسفالت پروژه‌های شاخص نیز در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ رشد چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد: پروژه مرکز همایش‌های بین‌المللی سال ۹۰ کلید خورد و قرار بود یکسال بعد به بهره‌برداری برسد، دولت وقت متعهد شده بود برای احداث این مجموعه ۱۰۰ میلیارد تومان کمک کند، اما تنها ۲۰ میلیارد تومان پرداخت کرد و در سال ۹۶ پروژه به حالت نیمه تعطیل درآمد و تنها ۵۱ درصد فعالیت‌ها انجام شده بود، اما با تدابیر صورت گرفته عملیات عمرانی این پروژه تا پایان سال گذشته ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.

شهردار اصفهان خاطر نشان کرد: تاکنون برای احداث پروژه مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان ۷۵۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

وی با اشاره به پروژه پل آفتاب در بزرگراه شهید اردستانی افزود: برای آزادسازی این پروژه ۴۶ میلیارد تومان و برای اجرای آن ۷۸ میلیارد تومان هزینه شده است.

نوروزی با بیان اینکه پروژه ادامه بلوار فرزانگان با صرف هزینه‌ای معادل ۶۸ میلیارد تومان احداث و مورد بهره برداری قرار گرفت، گفت: پروژه مجموعه پل‌ها و تقاطع غیر همسطح سردار شهید سلیمانی در حال حاضر ۶۴ درصد پیشرفت دارد که برای آزادسازی آن ۲۹۰ میلیارد تومان و برای اجرای این پروژه ۱,۳۷۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون سفر درون شهری اصفهان انجام شده است، ادامه داد: سال گذشته تعداد سفرهای درون شهری اصفهان به یک میلیارد و ۵۱۵ سفر رسید و معادل ۱۱ درصد رشد را شاهد بودیم.

شهردار اصفهان با اشاره به فرآیند بازسازی اتوبوس‌های شهر خاطر نشان کرد: در سال ۹۷ تعداد ۴۷ دستگاه اتوبوس شهر بازسازی و در سال گذشته نیز ۸۳ دستگاه اتوبوس بازسازی شد؛ همچنین در سال ۹۷، ۵۰ دستگاه اتوبوس و سال گذشته نیز ۵۰ اتوبوس برای شهر خریداری شد.

وی با بیان اینکه در حوزه مالی و اقتصادی در سال گذشته ۲۳ درصد کاهش فروش اموال منقول و غیرمنقول را شاهد بودیم، خاطر نشان کرد: سال گذشته دریافت وام برای شهرداری ۸۳۲ درصد افزایش یافت.

نوروزی با تأکید بر اینکه درآمدهای وصولی شهرداری در سال گذشته ۴۸ درصد رشد داشته است، افزود: در زمینه پروژه‌های مشارکتی نیز آورده شهرداری ۱۰ درصد کاهش و آورده سرمایه گذاران ۲۰ درصد افزایش داشته است و شاهد افزایش جذب مشارکت‌ها بودیم.

وی با بیان اینکه استفاده از آب‌های خاکستری (پساب) ۶۵ درصد در سال گذشته افزایش یافته است، گفت: میزان توسعه فضای سبز شهر سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافت.

شهردار اصفهان ادامه داد: بخش زیادی از تجهیزات سازمان آتش نشانی و سازمان خدمات موتوری با تخصیص اعتبارات لازم به روز رسانی شده است.

نوروزی با اشاره به تعداد پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده شهر تصریح کرد: تعداد پروانه‌های صادر شده در بافت فرسوده ۱۶ درصد رشد داشته همچنین در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری تعداد آرا صادره دو درصد رشد و تعداد پرونده‌های وارده ۱۳ درصد منفی شده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته رأی تخریب در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ۷۰ درصد رشد، رأی برائت ۴۵ درصد منفی، میزان جریمه‌های صادره ۱۰۸ درصد رشد داشته است.

نوروزی با بیان اینکه در سال گذشته تعداد کانون‌های فرهنگی مساجد مشارکت کننده با شهرداری ۱۰۸ درصد رشد داشته است، گفت: تعداد خیریه‌ها و سمن‌های مشارکت کننده ۳۳ درصد و میزان مساعدت عمرانی به مساجد شهر ۲۳۰ درصد رشد داشته در حالی که عده‌ای سخنانی مطرح کردند که با این آمارهای مستند حتی ذره‌ای سازگاری ندارد.

وی افزود: هزینه برنامه‌های اجرایی با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد ۶۲ درصد رشد داشته است و مدیریت‌های زیرمجموعه شهرداری از جمله بازرسی، روابط عمومی، حراست، اداره حقوقی و قراردادها هرکدام نقش آفرینی‌های ارزنده‌ای داشته‌اند که فرصت ارائه گزارش عملکردها در این بخش‌ها را ندارم.

شهردار اصفهان با اشاره به برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ گفت: این برنامه با مشارکت جدی ذی‌نفوذان، متخصصان و کارشناسان با چهار هزار و ۶۶۳ نفر ساعت جلسه در مدت یکسال تدوین شده است.

وی با تأکید بر اینکه چشم‌انداز برنامه اصفهان ۱۴۰۵ شهری زیست پذیر و رقابت پذیر است، تأکید کرد: بر اساس این برنامه تاب‌آوری شهری در ابعاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و کالبدی افزایش خواهد یافت و بنگاه‌های اقتصادی و کارآفرینان در فضای منصفانه از تجربیات یکدیگر استفاده و به تولید و رونق بخشی شهر کمک خواهند کرد.

نوروزی با بیان اینکه اجرای برنامه اصفهان ۱۴۰۵ باعث ایجاد هماهنگی، هم سویی و هم افزایی در مدیریت شهری می‌شود، تصریح کرد: قلمرو برنامه اصفهان ۱۴۰۵ کل مدیریت شهری اصفهان را در بر می‌گیرد و این برنامه دارای شفافیت زیاد بوده و برای نخستین بار از اسناد پشتیبان برخوردار است.

وی از برنامه اصفهان ۱۴۰۵ به عنوان برنامه‌ای نتیجه محور و سنجش پذیر یاد کرد و اظهار امیدواری کرد: با اجرای دقیق آن در طول پنج سال شاهد رشد همه جانبه و زیست پذیری شهر باشیم.

شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: برنامه راهبردی اصفهان ۱۴۰۵ به عنوان ششمین برنامه پنج ساله شهر در سایت شفافیت شهرداری بارگذاری شده و شهروندان می‌توانند آن را مشاهده کنند.