• 1399-10-02 11:01
  • کد محتوا:1997
شرایط کرونایی باعث شد، افتتاح پروژه ها مظلوم واقع شوند

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در این دوره مدیریت شهری با شرایط کرونایی که به وجود آمد، افتتاح پروژه های مختلف شهری مظلوم واقع شد و در گمنامی تمام  و بدون مشارکت مردم پروژه ها، افتتاح می شود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، پورمحمد شریعتی نیا شامگاه دیروز (دوشنبه) در گفت وگوی زنده تلویزیونی برنامه اینجا اصفهان با اشاره به تفریغ بودجه سال 98 شهرداری اصفهان اظهار کرد: بودجه برنامه مدون مالی هر سازمان است و شهرداری هم از سازمان‌های عمومی هست که چنین بودجه‎‌ای دارد و به صورت تدوین شده به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود و شورا پس از بررسی آن را ابلاغ می کند. 

وی افزود: پس ازابلاغ بودجه از طرف شورای شهر، شهرداری باید برای اجرای بودجه وارد عمل شود و در نهایت ممکن است در میانه کار درآن برنامه ای که تدوین کرده اند  تغییراتی انجام دهند، که تغییرات نیز به دست شورا بررسی و تعیین می شود. 

شریعتی نیا تصریح کرد: شورای شهر بودجه را تصویب می کند و نهایتا متمم که در آن موارد بودجه جمع بندی و تمام می شود بعد از سال مالی به عنوان تفریق بودجه به صورت لایحه ای از شهرداری به شورای شهر می آید تا فراغت از آن بودجه پیدا کند که درجلسه دیروز تفریق بودجه 98 شهرداری اصفهان به همین شیوه انجام شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه اگر بخواهیم نسبت به سال های قبل مقایسه کنیم این کار همواره دوسال به عقب می افتاد اما شفافیت کار و نظارت کافی و دغدغه مندی شورای اصفهان باعث شد تا در زمان خود این کار انجام شود.

شریعتی نیا با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر اصفهان در حال تدوین بودجه 99 است، افزود:  همکارانمان در معاونت برنامه ریزی مدیریت شهری، آماده برنامه ریزی و تدوین بودجه سال 1400هستند و برای اینکه بودجه را تدوین کنند باید سقف بودجه توسط نمایندگان مردم مشخص شود.

وی  اضافه کرد:  در سال 96 که دوره پنجم شورای شهر کار خود را شروع کرد، دوهزارو 750 میلیارد بودجه برای سال 96 ، سه هزار میلیارد برای سال 97 و چهار هزارو 100 میلیارد تومان برای سال 98  بودجه تصویب کرد.

وی افزود: در حال حاضر برای سال 99 شش هزارو 100 میلیارد تومان یعنی پنج هزارو 300 میلیارد بودجه برای شهرداری است و حدود 800 میلیارد تومان هم بودجه سازمان تعیین شد که در کل شش هزار و 100 میلیارد است یعنی می توان گفت که در این سه سال بودجه بیش از دو برابر شده  و شورا برای سال 1400 بودجه را بر روی عدد هشت هزار و 500 تا 9 هزار میلیارد تومان بسته است. 

شریعتی نیا با بیان اینکه در تصویب میزان بودجه تاکید بر این بود تا بر اقشار آسیب پذیر فشار وارد نشود، گفت: کاری که مدیریت شهری در این دوره انجام داده این است که سازندگان شهر و فعالیت هایی را که موجب اشتغال زایی شده‌اند را کمک کند.به همین دلیل با اینکه در کشور رکود و تورم وجود دارد اما در هر کوچه و خیابانی که رد می شوید می بینید ساختمان سازی همچنان رونق دارد و این ساخت و ساز ها که انجام می شود به جز عوارضی که به شهرداری داده می شود تمامی محصولاتی که در آن به کار می رود و کارگرانی که درآن ها مشغول به کار اند به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی دارد و به نوعی فرآیندی برای درآمد زایی است.

 رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با شاره به شب یلدا  و شب کاری پاکبانان شهرداری افزود: به خانواده همه پاکبانان که شبانه کار می کنند خداقوت می گویم. آنها که در ایامی که باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و شرایط بسیار خطرناکی برای سلامتی همه شهروندان به وجودآمده، در خط مقدم نظافت بوده و درتلاش شبانه روزی برای پاکیزگی شهر هستند، در سه سال گذشته شب های یلدا همیشه در کنار پاکبانان بوده ایم اما امسال با وجود شرایط کرونایی نتوانستیم در خدمت پاکبانان مناطق مختلف شهری باشیم و جشن بگیریم، اما از زحمات آن ها قطعا قدرانی می کنیم.

شریعتی نیا گفت: در این دوره مدیریت شهری با شرایط کرونایی که به وجود آمد، افتتاح پروژه های مختلف شهری مظلوم واقع شد و در گمنامی تمام  و بدون مشارکت مردم پروژه ها، افتتاح می شود.

وی با اشاره به اولین شاخصه بودجه، تاکید کرد: بودجه خوب آن است که قابل دسترس و تحقق یافته باشد نه اینکه یک بودجه حبابی تصویب کنیم که دردسترس قرار نگیرد. تا به امروز 70 درصد بودجه در سه فصل گذشته تحقق یافته و تنها پنج درصد از آن را عقب هستیم که قطعا تا پایان سال قابل دسترس می شود.

وی ادامه داد: مشارکت عموم مردم ، شاخصه دوم بودجه خوب است  که این مشارکت در طرح های شهری  و همچنین تکمیل پروژه های نیمه تمام  باید باشد به این دلیل که اگر پروژه ای نیمه تمام بماند هزینه اتمام آن چند برابر می شود، هرچقدر هزینه های عمرانی و سرمایه ای نسبت به هزینه های جاری بیشتر باشد بودجه خوب را تعریف می کند چون این هزینه ها می تواند درآینده درآمد پایدار شهری را ایجاد کند که تقریبا 70 درصد بودجه اصفهان شامل هزینه های عمرانی و سرمایه است و 30 درصد آن هزینه های جاری را در بر می گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی، حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بر اساس وظیفه ای که در تحصیلات مدیریت دولتی دارم و به دور از مباحث سیاسی یکی از عوامل نا کار آمدی نظام اداری ایران ضعف در بنیان های مذهبی واعتقادات کارگزاران، مدیران و کارکنان  است و در این باورم که دوربین های مدار بسته را بیشتر از دوربین های خداوندی قبول داریم. 

وی افزود: نبود نظام شایسته گزینی و شایسته سالاری یکی دیگر از این عوامل است و می بینیم که نیرو های نخبه و شایسته و تحصیل کرده با وجود این ضعف بزرگ  نمی توانند استخدام شوند و به سر کار بروند .

شریعتی نیا با شاره به نداشتن برخورد منطقی و عقلایی با کارکنان خاطر نشان کرد: بعضی از کارکنان به دلیل اینکه از راه قانونی وارد نمی شوند و آموزش های لازم را نمی بینند، برخورد قاطع با فعالیت های نا درست آن ها نمی شود به این دلیل که به دستگاه ها و افراد مهم تری وصل اند .