• 1399-10-21 17:16
  • کد محتوا:2039
پیاده راه چهارباغ، تعامل اجتماعی شهروندان را کامل‌تر می کند

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: شرایط حاکم بر نماهای غربی و شرقی بدنه‌های چهارباغ باید به نحوی باشد که زیبنده شهر اصفهان و در شأن و منزلت چهارباغ عباسی باشد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، شیرین طغیانی صبح امروز (یکشنبه) در یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: ایجاد فضاهای متناسب با حضور شهروندان و افراد پیاده یکی از سیاست‌های شورای پنجم بوده و در این میان یکی از مهم‌ترین فضاها پیاده‌راه چهارباغ عباسی است که در صورتی به‌طور کامل اجرا می‌شود که ارتقای فضای کیفی آن نیز مورد توجه باشد.

وی افزود: ارتقای کیفیت منظر فرهنگی چهارباغ با تأکید بر پیرایش شهری می‌تواند یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی باشد که جریان تبدیل خیابان چهارباغ عباسی به خیابانی برای پیاده‌ها و به عبارتی بهتر فضای شهری متناسب برای حضور و تعامل اجتماعی شهروندان را کامل‌تر کند و اگر این مهم اتفاق نیفتد قطعاً فرآیند شکل گرفته در چهارباغ عباسی ابتر باقی می‌ماند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در بودجه سال ۹۹ ردیف مناسب جهت ارتقای منظر فرهنگی چهارباغ در نظر گرفته شده و برای تحقق آن از سال گذشته تاکنون پیگیری‌های لازم شده که باید به نحو مطلوب‌تری تحقق یابد.

وی ادامه داد: با وجود ضوابط مبلمان شهری که البته طی سال‌های گذشته با ویرایش و اصلاحاتی رو به رو بوده است بسیاری از اتفاقاتی که در سیما و منظر شهری چهارباغ به ویژه نماهای غربی و شرقی آن افتاده با بی توجهی و سهل انگاری مناطق مواجه شده است.

طغیانی با بیان اینکه تمرکز دو یا سه تابلو روی یک مغازه و اتصالات نامناسب در چهره نماهای هردو طرف چهارباغ خودنمایی می‌کند، خاطرنشان کرد: تابلوهای ورودی برخی مغازه‌ها به گونه‌ای است که دو یا سه تابلو در دوره‌های مختلف روی هم نصب شده‌اند که البته بسیاری مربوط به همین سال‌های اخیر بوده و ارزش‌های تاریخی بی‌نظیر مانند کاشی کاری، قطاربندی‌ها و مقرنس‌کاری‌های با ارزش در زیر تابلوهای نازیبا به راحتی مدفون و گاهی تخریب شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه سازمان آتش نشانی باید به شکل‌گیری فضاهای ناایمن در بدنه‌های چهارباغ همانند موارد دیگر حساسیت نشان دهد، اضافه کرد: شرایط حاکم بر نماهای غربی و شرقی بدنه‌های چهارباغ باید به نحوی باشد که زیبنده شهر اصفهان و در شأن و منزلت چهارباغ عباسی باشد.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر از شهردار اصفهان درخواست کرد که با ورود ویژه به این موضوع سررشته کار را به دست گرفته و پیرایش شهری در چهارباغ را با قدرت و قوت انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه در این مسیر تعامل با صاحبان بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ در چهارباغ بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: مطمئنم اگر اهمیت موضوع برای این افراد تشریح شود، همراهی و همکاری آنها باعث هم‌افزایی بیشتر خواهد شد.