• 1399-11-25 10:51
  • کد محتوا:2115
برای مدیریت بهتر، به سمت مدیریت واحد شهری پیش برویم

رئیس شورای اسلامی شهر: در حال حاضر 34 مسئولیت برای شوراهای شهر وجود دارد که سه مورد مهم انتخاب شهردار، تصویب بودجه شهر و نظارت بر امور و وظایف شهرداری ها از جمله ارکان این مسئولیت‌ها هستند و ما برای اینکه سرمایه های شهر و بیت المال را بتوانیم بهتر مدیریت کنیم لازم است اختیارات شوراها بیشتر شود و به سمت مدیریت واحد شهری پیش برویم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علیرضا نصراصفهانی در برنامه زنده تلویزیونی زنده رود، اظهار کرد: از مردم به خاطر حضور در همه صحنه ها تشکر می کنم، این انقلاب متعلق به خود مردم است و آنها خالق این انقلاب هستند، امسال هم با این شرایط کرونا باز هم مردم حضور داشتند و یاد و خاطره این ایام را گرامی داشتند.

وی افزود: امروز 22 سال از عمر شوراهای اسلامی شهر گذشته است و در این مدت دستاورها و خیرات زیادی را برای شهرها به ارمغان آوردند، دوره های شورا چهار ساله هستند و به جز دوره سوم که شش ساله شد مابقی چهار ساله بوده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه بحث تشکیل شوراها را در جمهوری اسلامی بر گرفته از توصیه های قرآنی و نبی مکرم اسلام و ائمه هدی می دانیم، گفت: با تیزبینی حضرت امام در سال 57 امر شوراها برای اجرایی شدن برنامه ریزی شد و شورای انقلاب تصمیمات خوبی گرفت، اما به جهت ورود به جنگ و مشکلات پیش آمده در سال 1377 اولین دوره انتخابات شوراها برگزار شد و نهایتا در اردیبهشت 1378 کار شوراها با پیام رهبری آغاز شد.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه تشکیل شوراها یعنی حرکت به سمت و سوی تمرکز زدایی و به همین پارلمان‌های محلی اهمیت بالایی دارند، گفت: امروز بالغ بر یکصد هزار نفر به مدیریت شهری کشور وارد شدند و  یکی از دستاوردهای خوب انقلاب اسلامی بحث تشکیل شوراهای شهر و روستا بود و روز به روز خطاهای این شورا در حال کم شدن است.

وی با اشاره به اینکه پیش از شوراهای شهر وظایف شوراها توسط استانداران به شهردار ابلاغ می شد، گفت: شوراها موجب شد تا خرد جمعی و هم فکری‌ها باعث بهتر شدن کارها در شوراها شود، گفت: بنده سه دوره در شورای شهر اصفهان حضور داشته ام و هرچه بیشتر جلو آمدیم پختگی تصمیمات و جسارت در تصمیمات روز به روز افزایش بیشتری پیدا کرده و ارتباطات شوراها با مردم بیشتر و بیشتر شده و این یکی از اتفاقات خوب است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: با ایجاد شوراها مشارکت مردم در اداره شهر بیشتر شد، این اتفاق بسیار خوبی بود که رخ داد، امروز شورای شهر اصفهان ارتباط نزدیکی با مردم دارد و بخشی از اتفاقات شهر را با نظرات شهروندان رقم می‌زند، در واقع آنچه در شهر روی می‌دهد به وصورت لوایح یا طرح ها به شورای شهر اعلام و در کمیسیون های تخصصی شوراها بررسی و سپس در صحن علنی اعلام وصول شده و در خصوص آن تصمیم گیری می‌شود.

نصر اصفهانی ادامه داد: واقعیت این است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در سطح ملی تصمیم گیری کنند و این نمایندگان شوراها هستند که امور شهرها را در دست می گیرند و اگر نمایندگان تفیض اختیار به شوراها داشته باشند بار خودشان کمتر می شود و می‌توانند برای تصمیمات ملی با دید بازتری تصمیم بگیرند و به جد معتقدیم با شرایط ویژه امروز شوراها بی شک می‌توان مسئولیت‌های بیشتری به آنها سپرد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ما 34 مسئولیت برای شوراهای شهر وجود دارد که سه مورد مهم انتخاب شهردار، تصویب بودجه شهر و نظارت بر امور و وظایف شهرداری ها از جمله ارکان این مسئولیت‌ها هستند و ما برای اینکه سرمایه های شهر و بیت المال را بتوانیم بهتر مدیریت کنیم لازم است اختیارات شوراها بیشتر شود و به سمت مدیریت واحد شهری پیش برویم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: اگر مدیریت واحد شهری محقق شود می توانیم مدیریت بهتری بر شهرها داشته باشیم، اما با این حال و با وضع اقتصادی موجود مدیریت شهری اصفهان این شهر را به یک کارگاه بزرگ عمرانی بدل کرده است که تا پایان سال اصفهانی با چهره جدید را به شهروندان ارائه کند.