• 1400-01-22 16:46
  • کد محتوا:2194
بهترین توشه، رضایت خداوند و وجدان آسوده است

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان: خوب است که در ابتدای سال نگاهی به اهداف و برنامه های این دوره بیندازیم و برای رسیدن به اهداف در این مدت کوتاه برنامه ریزی های لازم را داشته و با تمام قدرت و توان به رسالت خود به عنوان نماینده مردم عمل کنیم

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فریده روشن امروز (یکشنبه 22 فرودین ماه) در یکصد و شصت و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: در ابتدا درگذشت مرد بزرگ اخلاق و سیاست، حاج سید علی نکویی را تسلیت عرض می کنم. مردی که به راستی شیعه علی بود و با ایمان و عقیده و اخلاص زیست، خدمات ایشان و فعالیتهایشان در راستای عقاید و آرمانهای متعالی و اصلاح طلبی ایشان از جنس عقیده بود. مرحوم نکویی تا پایان عمر به اصول و باورهای اعتقادی خود پایبند بود و به راستی اصلاح طلبی را زیست.

وی افزود: اندیشه اش بر مدار توحید بود و پاکدستی، صبر و پایداری، وفاداری به عقیده و اخلاص در عمل از ویژگیهای ایشان بود. مقتدرانه در راه آرمانهای خود مبارزه کرد و در دوران مدیریت خود الگویی از انصاف و رعایت حقوق دیگران بود. کارنامه درخشان او در طول حیات طیبه شان در این مقال نمی گنجد. یادش گرامی راهش پر رهرو باد. 

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: درگذشت جناب اقای فولادگر استاد گرانقدر نهج البلاغه را به خانواده محترم ایشان و شاگردان و دوستداران ایشان تسلیت عرض می نمایم و رحمت و مغفرت الهی  را برای ایشان مسالت دارم. همچنین سالروز شهادت شهید سپهبد صیاد شیرازی را گرامی می دارم.

روشن تصریح کرد: بهار 1400 در شرایطی شروع شده که جامعه ما همچنان با بحران شیوع کرونا دست به گریبان است، متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی موج چهارم کرونا را در پیش داریم. اگر چه شرایط کرونا برای جامعه شرایطی کسل کننده به وجود آورده است ولی با در نظر گرفتن خطر این موج و برای حفظ جان انسانهایی که در اطراف ما هستند و سلامت عزیزانمان از همه شهروندان تقاضامندم که به طور جدی مسائل بهداشتی و قرنطینه را رعایت کنند و مراقب خود و اطرافیان خود باشند.

 وی تاکید کرد: از کادر درمان که در این یکسال و اندی مشقات زیادی متحمل شدند قدردانی و تشکر می نمایم. امیدوارم در سال 1400 شاهد از بین رفتن این بیماری از جامعه انسانی باشیم و سلامت و نشاط جایگزین آن شود. 

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: زیباسازی فضای شهری اصفهان از جمله اقداماتی است که در راستای ایجاد فضای فرح بخش برای شهروندان انجام شده است. به ویژه که سال جدید با اعیاد شعبانیه مقارن گردید و فضای شهری با مشارکت هیات های مذهبی با یک هزار المان ویژه این اعیاد درمناطق پانزدهگانه آذین شد. المان های نوری با اسامی امام عصر(عج) و امام حسین علیه السلام، امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع)، فضایی زیبا و معنوی به شهر بخشید و همچنین دیوار نگاره هایی با اشعاری با محتوای هویت اصفهان در سطح شهر که می تواند در ایجاد احساس تعلق شهروندان موثر باشد. دیواره پازلی جهان نما که بهار و عید میلاد امام عصر را در هم آمیخته و فضایی دلنشین ایجاد نمود. 

وی اضافه کرد: همچنین نصب سردیس یازده تن از هنرمندان بزرگ اصفهان که در زمینه هنرهای تجسمی برجسته هستند، در چهارباغ می تواند در معرفی هنر و هنرمندان اصفهان تاثیرگذار باشد. 

روشن اظهار  کرد: نصب سردیس شهید حبیب اللهی در محدوده محل زندگی ایشان و استاد شهریار که به منظور زنده نگه داشتن یاد بزرگان انجام شده اقدامی به جا و شایسته است. نماد چوگان در ابتدای چهارباغ عباسی و نماد مادر که علاوه بر زیباسازی شهر، به نوعی فرهنگ و هویت ما را به نمایش می گذارد. همچنین نورپردازیها  در مناطق مختلف شهر که شبهای بهاری زیباتری به شهر بخشیده بود، از اقدامات مدیریت شهری در این زمینه تشکر می کنم  و با توجه به اینکه در شهر سازه های مختلفی مانند جعبه های تقسیم برق و غیره وجود دارد که فاقد روح طراوت بخشی است،پیشنهاد می دهم که با استفاده از هنرهایی چون نقاشی بر روی این سازه به فضای شهر روح و جانی تازه بخشید و فضای بصری شهر را برای دید شهروندان مطلوب تر نمود. 

وی گفت: دیروز شاهد رونمایی از پورتال اداره کتابخانه ها و سالن های مطالعه شهرداری اصفهان بودیم. پرتالی که علاوه بر اطلاع رسانی فعالیتهای کتابخانه ای و دسترسی یکپارچه به منابع و خدمات کتابخانه ای، بستری مناسب به عنوان ابزار تعاملی ارتباط با کاربران و ابزاری جهت جستجوی انواع منابع و محمل های اطلاعاتی است. همچنین انواع خدمات و طرح های ترویج فرهنگ مطالعه را رائه می دهد و مجهز به مکان یابی جغرافیایی کتابخانه های شهرداری است و نیز از  توافق نامه همکاری بین کتابخانه های شهرداری اصفهان با کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد. 

رییس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: این توافق امکان دسترسی یکپارچه به منابع از طریق همکاری بین کتابخانه ای و همکاری مشترک در مبادله منابع اطلاعاتی در قالب های چاپی و دیجیتال مقدور می شود. همچنین کتابهای از سوی کتابخانه ملی به کتابخانه های شهرداری اصفهان اهدا شد و امکان استفاده مشترک اعضا کتابخانه ها از منابع و امکانات طرفین قرارداد فراهم گردید. و نیز پایگاههای دیجیتال کتابخانه ملی  برای کتابخانه های شهرداری اصفهان دسترس پذیر خواهد بود.

روشن ادامه داد: از دیگر اقدامات مهمی که انجام گرفت بازگرداندن آرشیو مطبوعات، نشریات و روزنامه های قدیمی اصفهان که در دوره های پیش به کتابخانه ملی واگذار شده بود و به همت نهاد کتابخانه ها به اصفهان بازگردانده شد و  تلفیق مجموعه آرشیو کتابخانه ملی با کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان در بازه زمانی یکصد ساله و  دسترسی به آرشیو  بیش از 5000 نسخه نشریه و روزنامه های قدیمی در قالب چاپی و دیجیتال و فراهم نمودن امکان جستجوی نشریات و روزنامه ها از طریق پایگاه نشریات ادواری نرم افزار کتابخانه ها و دسترس پذیر نمودن آرشیو بیش از 200 هزار صفحه روزنامه های قدیمی از دوره قاجار و پهلوی به صورت دیجیتال، اقدامی ارزشمند و تسهیل کننده پژوهش و حفظ اسناد مربوط به هویت اصفهان است و همچنین  ایجاد پایگاه اصفهان پژوهی و تحلیل محتوای متون اصفهان شناسی که شامل مجموعه ای کامل از اسناد و مدارک اصفهان پژوهی شامل کتاب، مقاله، طرح پژوهشی، نقشه ها و به صورت دیجیتال برای همشهریان گرامی و پژوهشگران دسترس پذیر است، همچنین منابع چند رسانه ای در حوزه اصفهان شناسی از دیگر امکاناتی است که برای تسهیل دانش افزایی شهروندان در مورد اصفهان فراهم شده است. 

روشن گفت: به جاست که از معاونت فرهنگی و اداره کتابخانه ها و همکاران ارزشمندشان بخاطر اقدامات ارزشمند تشکر نموده و امیدوارم با اقدامات ترویجی مناسب شاهد استفاده روز افزون همشهریان از این منابع ارزشمند بوده و بتوان سرانه مطالعه و انگیزه کتابخوانی را افزایش داد. 

وی اضافه کرد: ماههای آخر دوره پنجم شورای اسلامی شهر اصفهان را سپری می کنیم. چه خوب است که در ابتدای سال نگاهی به اهداف و برنامه های این دوره بیندازیم و برای رسیدن به اهداف در این مدت کوتاه برنامه ریزی های لازم را داشته و با تمام قدرت و توان به رسالت خود به عنوان نماینده مردم عمل کنیم. امیدوارم بتوانیم گامی موثر در توسعه شهر و بهبود شرایط زندگی شهروندان برداریم چرا که بهترین توشه ای که از این چهارسال می توانیم با خود ببریم رضایت خداوند و وجدان آسوده است.