• 1400-04-27 13:40
  • کد محتوا:52822
 تنها راه حل احیای زاینده رود مدیریت درست آب است

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: فرونشست زمین از عوامل خطر آفرین برای آثار تاریخی اصفهان از جمله پل خواجو، میدان نقش جهان و سی وسه پل است.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، امیراحمد زندآور امروز(یکشنبه 27 تیرماه) در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، فرا رسیدن سالروز شهادت مظلومانه پنجمین بحر کرامت و شکافنده علوم الهی حضرت امام محمد باقر (ع)، را به محضر امام زمان (عج) و مردم شریف شهر اصفهان تسلیت گفت و اظهار داشت: امروز هفتم ذی الحجه سالروز شهادت پنجمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام محمد باقر (ع)  است، امام بزرگواری که نام گرانقدرشان همواره بر تارک فرهنگ شیعه می درخشد چرا که نقش و تاثیر شگرفی بر گسترش علوم نبوی داشتند. ایشان با بنیان گذاری نهضت علمی علوی بر غنای گنجینه دانش مسلمانان افزوده و فصل جدیدی را فرا روی تاریخ اسلام گشودند.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: 30 تیر ماه  سال 1400 مصادف است با فرا رسیدن دهم ذی‌الحجه عید سعید قربان، زیباترین تجلی عبودیت و بندگی و فصل قرب الهی، عیدی که جلوه‌گاه تسلیم، سرسپردگی، عشق و علاقه مخلوق به معبود است که با ایثار عزیزترین و گرانبهاترین دارایی خود در پیشگاه قادر متعال، ترجمان نوینی از بندگی و خضوع در پهنه گیتی خلق کرد.

زندآور تصریح کرد: متأسفانه در سالی که شیوع ویروسی منحوس و شوم کرونا کره خاکی را فرا گرفته همه ملل مسلمان به ویژه هموطنان خداجو و عاشقان حرم مقدسش را از طواف کعبه محروم ساخته، به درگاه ایزد متعال دست به دعا می‌بریم و خالصانه و صادقانه استعانت طلبیده تا عالم هستی را از شرّ این بیماری پاک سازد، تا ان‌شاءالله با حضور در حرمش، عید قربان را جشن گیریم.

وی اضافه کرد: اینجانب ضمن تبریک و تهنیت این عید عزیز و بزرگ، از درگاه خداوند سبحان اعتلا و پیشگامی میهن سرافراز اسلامی و صحت، سلامت و بهروزی ملّت شریف و فهیم ایران را مسألت دارم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: فرونشست زمین یکی از پیامدهای بحران آب و خشک شدن زاینده رود در اصفهان است که می‌تواند منشاء آسیب‌های مهمی برای مناطق مسکونی، صنعتی، خطوط انتقال نیرو و آثار تاریخی باشد. بر اساس گزارش سازمان نقشه برداری کشور، فرونشست زمین از عوامل خطر آفرین برای آثار تاریخی اصفهان از جمله پل خواجو، میدان نقش جهان و سی وسه پل است.

زندآور ادامه داد: زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

وی افزود: این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی مؤثر در کشاورزی و ثبات اقتصاد منطقه مرکزی کشورمان و زنده بودن تالاب گاوخونی داشته است، در دهه‌های اخیر به علت کمبود بارش‌ها، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت به یک رودخانه فصلی تبدیل شد و در پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است. 

رئیس کمیسیون حمل و نقل و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: بازگشایی چند روزه زاینده رود در روزهای گذشته شاید موجب خوشحالی شهروندان و کشاورزان اصفهانی شده باشد اما باید به این نکته توجه نمود که این کار با وجود مشکل جدی کم آبی و کاهش بسیار زیاد ذخیره سد هیچ مشکلی را به صورت اساسی رفع نمی کند و تنها  راهکاری مقطعی است که ممکن است حتی در هفته های آینده موجب ایجاد مشکلاتی برای آب شرب استان نیز باشد. به نظرم تنها راه حل احیای زاینده رود و جاری شدن مجدد آن که درخواستی ملی است عزم سیاست گذاران کلان کشور برای مدیریت درست آب در بین تمام ذی نفعان این حوزه است تا به دور از دعواهای استانی و جوسازی های هدفمند معاندان نظام بتوانیم مشکلات را رفع کرده و زاینده رود را همچون گذشته زنده و جاری ببینیم.

زندآور ادامه داد:  تخصیص درست آب با در نظر گرفتن مسائل جمعیتی و مهاجر پذیر بودن استان اصفهان، عدم بارگذاری های جدید بر رودخانه و مدیریت کاشت محصولات با توجه به میزان مصرف آب آن محصول می تواند بخشی از راهکارهای قابل اجرا باشد.