• 1400-06-07 14:32
  • کد محتوا:52907
شهردار منتخب اصفهان، شهردار همه شهروندان است

رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مدیران باید در پاسخگویی به انتظارات مردم و مسئولین شهری ۲۴ ساعته و هفت روز هفته آماده باشند زیرا پاسخگویی سبب به وجود آمدن اعتماد خواهد شد.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، مصطفی نباتی‌نژاد امروز (یکشنبه 7 شهریورماه) در هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم امانتی که در اختیار ما قرار گرفته است را با نهایت صداقت و امانتداری در مدت کوتاه چهارساله به منتخبین بعدی تحویل دهیم و آن چیزی که برای ما باقی می‌ماند رستگاری و آنچه برای شهروندان باقی می‌ماند احیای بخشی از اعتماد عمومی و ارتقا سرمایه اجتماعی شهر باشد.

وی افزود: در شهری زندگی می‌کنیم که لقب‌های مختلفی چون نصف جهان، مروارید خاورمیانه و شهر گنبدهای فیروزه‌ای دارد. اما این شهر، شهر پارادوکس‌ها و شاخص‌های متضاد است. اگر شهر کاشی‌های فیروزه‌ای است، در کنار آن شهر کاشی‌های شکسته است. اگر شهری است که در شاخص‌های توسعه‌ای رتبه بالایی دارد در شاخص‌های اجتماعی در سطح پایین است که این پارادوکس‌ها هر کدام علت‌های مختلفی دارند.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مسائل مختلفی در شهر وجود دارد که امیدواریم با همراهی و هم افزایی بین نخبگان، مردم و مسئولان در قشرها و سطوح مختلف، تفاهم و توافق بر سر مساله داشته باشیم. در ریشه‌های مسائل نیز باید به توافق برسیم چرا که تفاوت در نگاه به مسئله است و هر کدام از ما از منظر خود به ریشه آن نگاه می‌کنیم و در عین حال متناسب با ریشه‌های آن راهکار ارائه می‌دهیم.

وی ادامه داد: مسائل مختلفی که در حال حاضر در شهر اصفهان با آن مواجه هستیم اعم از پیر شدن جمعیت که در همه کلانشهرها وجود دارد، مهاجرت افراد با پایگاه‌های اجتماعی نسبی پایین به شهر و در مقابل مهاجرت نیروهای کار و سرمایه با پایگاه‌های اقتصادی و اجتماعی بالا از اصفهان به سمت پایتخت و یا خارج از کشور به علت تغییرات اقلیمی همچون خشکی زاینده رود و افزایش روزافزون آلودگی‌های محیطی و همچنین شرایط اشتغال نامطلوب برای فارغ‌التحصیلان است.

نباتی نژاد با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهمی که به نظر می‌رسد مورد غفلت قرار گرفت است موضوع گسست اجتماعی است، گفت: این گسست ریشه تاریخی دارد و میزان همدلی و اعتماد در بین اقشار، اقوام، نسل‌ها و گروه‌های مختلف از ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی پایین است. تاب‌آوری جامعه و تعامل با یکدیگر پایین است و نمود آن در نارضایتی‌های اجتماعی دیده می‌شود. البته بخشی از این مسائل ریشه در مشکلات اقتصادی و کرونا در شرایط امروز جامعه دارد.

وی با تاکید بر اینکه شورای اسلامی شهر با انتخاب مستقیم شهردار و غیرمستقیم مسئولان شهرداری می‌تواند با راهکارها و راهبردهای خود در پیگیری این مسائل ایفای نقش کند، تصریح کرد: نبود نگاه مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهری و پایین بودن سطح همدلی و هم افزایی در ارکان مختلف و رواج نداشتن فرهنگ تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد اطلاعات در بین سیاست‌گذاران و مسئولان شهری در این خصوص باید مورد توجه باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با تذکر به معاونت برنامه‌ریزی شهرداری اصفهان افزود: قرار بر این بوده است که تمام اطلاعات شهر اصفهان در داشبورد اطلاعات یکپارچه شهری وجود داشته باشد اما در جلسات مختلف و در گزارش‌هایی که از سازمان‌ها دریافت می‌کنیم و تطبیق آن با شاخص‌ها متوجه می‌شویم که بخش قابل توجهی از اطلاعات سازمان‌ها که هیچ محدودیت محرمانه‌ای هم ندارد در آن‌ها نیست.

وی ادامه داد: باید به نقطه‌ای برسیم که هیچ سازمان در جلسات اطلاعات خود را به صورت پاورپوینت ارائه ندهد و به صورت آنلاین و لحظه‌ای و با اراده اعضای شورای شهر در داشبورد اطلاعاتی قابل مشاهده باشد. اگر شعار سازمان داده محور و مبتنی بر اطلاعات را در نظر داریم باید در این مسیر پیش برویم

نباتی نژاد یکی دیگر از اهداف شورا را تحقق فرهنگ مطلوب جهادی دانست و گفت: از همکاران در شهرداری استدعا دارم این پیام شورای ششم را جدی بگیرند که مدیران باید در پاسخگویی به انتظارات مردم و مسئولین شهری ۲۴ ساعته و هفت روز هفته آماده باشند زیرا پاسخگویی سبب به وجود آمدن اعتماد خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: این روزها به آقای نورصالحی که رئیس مورد اجتماع منتخبین اعضای شورای شهر است در فضای مجازی اجحاف می‌شود. به صداقت، تعقل و تخصص ایشان شهادت می‌دهم و ایشان یقیناً مورد حمایت اعضا است. هیچ فشار و هیچ نگاهی در خصوص انتصاب اخیر وجود نداشته است. هم شهردار فرهیخته شهر اصفهان و هم ریاست شورای شهر اعتبار وجودی و ذاتی مستقل دارند و شهری اصفهان شهری است که نخبگان آن با یکدیگر ارتباط دارند.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در پایان تاکید کرد: شهردار منتخب اصفهان شهردار گروه خاصی نیست و شهردار همه شهروندان است. شهردار باید توزیع عادلانه خدمات و امکانات و منابع را، متناسب با اولویت شهروندان در بخش‌های مختلف تخصیص دهد.