• 1400-06-08 16:11
  • کد محتوا:52914
مردم خواستار شهرداری بومی، از دل مدیریت شهری بودند

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: شورای شهر برای انتخاب شهردار به مشارکت طیف وسیعی از کنشگران مختلف در درون و بیرون از شهرداری توجه کرد تا دچار یکسونگری نشود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علی صالحی امروز(دوشنبه 8 شهریورماه) در اولین نشست خبری سخنگوی ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون فرایند انتخاب شهردار اصفهان، اظهار کرد: پیش از فعالیت قانونی شورا، کمیته‌ای هفته نفره به ریاست آقای نادرالاصلی تشکیل و در آن چهارچوب فرآیند موردنظر برای انتخاب شهردار تدوین شد؛ در کنار آن سایت شهر زندگی برای جلب مشارکت مردم و نخبگان راه‌اندازی و مصادیق انتخاب شهردار براساس بخشنامه وزارت کشور ارزیابی و بررسی شد.

وی با بیان اینکه شورای شهر برای انتخاب خود بسته چند بعدی داشت و تمام ویژگی‌های انتخاب شهردار مطابق با قانون در کمیته ویژه آن جمع‌بندی و ارزیابی می‌شد و سپس در جلسه ۱۳ نفره به تصویب می‌رسید، ادامه داد: پس از ارزیابی شاخص‌های مردمی، بیش از ۵۴ شاخص منحصربفرد به دست آمد که در ۱۸ شاخص اصلی و شش معیار کلیدی دسته بندی شد و در این بین مواردی که بیشترین فراوانی را داشت در اختیار مردم قرار گرفت و منتشر شد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: حدود ۱۴۰ نام برای انتخاب شهردار اصفهان از سوی یک هزار و ۵۶ نفر نخبه در قالب ۳۰ گروه نخبگانی به دبیرخانه شورا واصل شد که از این جمع ۷۱ نفر حداقل‌های قانونی برای گرفتن هر مسئولیتی را داشتند.

صالحی تصریح کرد: از این جمع براساس آیین‌نامه وزارت کشور ‌که مهم‌ترین آن داشتن ۹ سال سابقه مدیریت ارشد، مدرک و رشته تحصیلی بود غربال اولیه انجام و به ۲۱ نفر رسیدیم؛ برای رسیدن به ۱۱ نفر این ملاک‌ها دقیق ارزیابی شد تا شبهه‌ای از لحاظ قانونی پیش نیاید.

وی افزود: سپس با ۱۱ نفر تماس گرفته شد و وارد گفت‌وگوی مستقیم شدیم و از آن‌ها رزومه و پاسخ به سوالات اعضای شورا را درخواست کردیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: پس از آن میان کسانی که هم راستایی بیشتری با اهداف ما داشتند، پنج نفر نهایی به مرحله ارائه برنامه رسیدند که در دو نوبت این ارائه انجام شد؛ لازم می‌دانم همانگونه که ریاست شورا از پنج گزینه نهایی تشکر ‌کرد، از کسانی که در این شرایط سخت جسارت کرده و برای اداره شهر برنامه ارائه دادند، تشکر کنم.

صالحی با اشاره به اینکه این فرایند موجب شد تا بانک اطلاعات خوب از نخبگان اصفهان تهیه شود، اظهار کرد: درباره ظرفیت ها باید بدانیم که خروجی فرآیندها مدنظر بوده است، این اتفاق باعث می شود که خطاها و محدودیت‌های شناختی از گذشته نشویم و از تمام ظرفیت‌ها بهره ببریم.

وی تصریح کرد: در مجموع کمتر از دو درصد گزینه غیر بومی در میان گزینه ها وجود داشت، مردم ما بر بومی بودن و از دل خانواده مدیریت شهری بودن، تاکید داشتند. این مهم یکی از مواردی بود که به شورا برای انتخاب شهردار ارجاع داده شده است.

بسیاری از مدیران فعلی شهرداری شاگردان شهردار منتخب محسوب می‌شوند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا شورای اسلامی شهر گزینه‌ای را انتخاب نکرد که در راستای تاکید مقام معظم رهبری بر جوان‌گرایی گام برداشته باشد، گفت: مصداق جوان گرایی الزاماً در جایگاه شهردار قابل تعریف نیست بلکه جوان‌گرایی در انتصاب رده‌های میانی که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ مدیر شهرداری را شامل می‌شود مورد تاکید شورای شهر بوده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: رهبری چند مرتبه مصداق جوان‌گرایی را تشریح کرده‌اند و گفته‌اند که این مهم بدین معنا نیست که تمام باتحربه‌ها را کنار بزنیم؛ از سوی دیگر جوانی الزاماً مربوط به سن افراد نیست و رهبری شهید سردار سلیمانی را یکی از مصادیق آن می‌دانند.

وی تاکید کرد: یک شهر برای رشد مدیرانی مانند دو گزینه نهایی انتخاب شهردار هزینه کرده و شایسته نیست کنار گذاشته شوند؛ هرچند که هر دو نفر در تعامل ویژه با جوانان هستند و بسیاری از مدیران فعلی شهرداری شاگردان شهردار منتخب محسوب می‌شوند.

صالحی در تشریح یکی از رویکردهای شورا برای انتخاب شهردار که هم‌راستایی با اعضای شورا بوده است، گفت: این بدین معنا نیست که شورا فضایی را ایجاد کرده که شهردار حرف گوش کن او باشد، بلکه شهردار مستقل و اختیارات وی در قانون مشخص شده است. تعامل شهردار با شورا و حتی دیگر دستگاه‌ها یک مزیت برای اوست.

وی با تاکید بر اینکه در راستای تحقق «اصفهان، شهر زندگی» که شعار شورای ششم بود، اجتماعی و فرهنگی بودن شهردار را یک مزیت می‌دانستیم، افزود: شهرهایی در دنیا پیشتاز هستند که از لحاظ زندگی فرهنگی و اجتماعی زیست‌پذیر باشند بنابراین اگر قرار است اصفهان شهری با تراز جهانی و نماینده ایران و جهان اسلام باشد باید منطبق با الگوی جهانی دست به تغییر رویکرد بزنیم بدین سبب آقای قاسم زاده به عنوان شهردار اصفهان انتخاب شد و قطعاً اعضای شورای شهر از او حمایت و پشتیبانی خواهند کرد.

قاسم‌زاده منتخب یک شورای ۱۳ نفره است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به شائبه دخالت نسبت فامیلی رئیس شورای شهر با شهردار منتخب در انتخاب قاسم‌زاده، گفت: ریاست شورای ششم سابقه مدیریتی حتی در حد معاون وزیر را داشته و اعتباری از شخص دیگری نمی‌گیرد؛ شهردار منتخب نیز سوابق مشخص داشته و رزمنده و جانباز دفاع مقدس است، بنابراین هر کدام از این دو نفر اعتبار شخصی خود را دارند.

صالحی با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم نگاه مشورتی در شورا حاکم باشد باید نسبت به اصالت رأی تمام اعضای شورا دقت‌نظر داشته باشیم، ادامه داد: آقای نور صالحی در جلساتی که برنامه شهردار منتخب به‌طور جدی بررسی می‌شد حضور نداشت تا سوگیری در انتخاب او پیش نیاید.

وی اظهار کرد: قانون مربوط به منع مداخله اعضای شورای شهر در انتصاب وابستگان برای سمت‌های شهرداری نیز شامل این موضوع نمی‌شود، زیرا نسبت ریاست شورا با شهردار منتخب درجه یک نبوده و انتصاب نیز رخ نداده است چون آقای قاسم‌زاده منتخب یک شورای ۱۳ نفره بوده است.

استفاده از جوانان در انتصاب مدیران شهرداری مورد تاکید است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا برای انتخاب گزینه نهایی، تیم مدیریتی او نیز ارزیابی شده است یا خیر و شائبه‌های مطرح در این زمینه تا چه اندازه صحت دارد، گفت: رویکرد گزینه‌ها برای بکارگیری افراد در جایگاه‌های مدیریتی، در مسیر انتخاب مطرح بود، اما اینکه صرفاً این موضوع باعث تأیید یا رد گزینه‌ها باشد، چنین نبوده است.

وی افزود: توجه به ظرفیت داخلی مدیریت شهری، تقویت و تربیت کادر توانمند و استفاده از جوانان در انتصاب مدیران شهرداری مورد تاکید بوده و یقیناً با انتصاب افرادی که سلامت اداری و کارایی ندارند و انتخاب آن‌ها مغایر با عدالت باشد، مقابله خواهیم کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: در بخشی از برنامه گزینه‌های نهایی وقتی گفته می‌شد از تمام ظرفیت‌های شهرداری استفاده می‌شود، از آن‌ها می‌خواستیم که افرادی که در این راستا همراه شهردار آینده به مدیریت شهری می‌آیند معرفی و مصادیق این موضوع مطرح شود.

وی درباره شفافیت در اعلام گروه‌های نخبه‌ای که در فرایند انتخاب شهردار اصفهان مشارکت داشته‌اند، گفت: منعی برای انتشار نام این گروه‌ها نداریم، این افراد از میان اساتید دانشگاه، سمن‌ها، گروه‌های فرهنگی، اجزای زیست بوم سیاسی، فعالان اجتماعی در حوزه‌های مختلف، ذی‌نفعان شهرداری مانند بسیج مهندسین و مجموعه‌های دانشجویی انتخاب شدند. حتی برای هیئت مدیره خانه مطبوعات به عنوان نخبگان رسانه‌ای شهر نیز فراخوان ارسال شد.

صالحی تاکید کرد: شورای شهر برای انتخاب شهردار به مشارکت طیف وسیعی از کنشگران مختلف در درون و بیرون از شهرداری توجه کرد تا دچار یکسونگری نشود.