• 1400-09-11 09:15
  • کد محتوا:53526
احیای بافت تاریخی در دوره ششم مدیریت شهری جدی گرفته خواهد شد

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در کارگروه بافت تاریخی شهر اصفهان گفت: دوره ششم مدیریت شهری نگاه ویژه ای به بافت تاریخی شهر اصفهان دارد و این بافت را یک ظرفیت می‌داند و به جد به دنبال احیای آن خواهد بود.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه کارگروه بافت تاریخی کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان در محل عصارخانه جماله اظهار کرد: دوره ششم مدیریت شهری نگاه ویژه ای به بافت تاریخی شهر اصفهان دارد و این بافت را یک ظرفیت می‌داند و به جد به دنبال احیای آن به خصوص در مناطق مرکزی شهر اصفهان خواهد بود.

وی افزود: در خصوص بناهای تاریخی که قابلیت باز تعریف دارند باید تفاهم ناتمه‌ای تنظیم شود و حقوق دولت در آن در نظر گرفته شود، مئیذیت شهری اصفهان در حال حاضر آماده است تا با کارشناسان میراث فرهنگی برای تملک فضای تاریخی همچون این عصارخانه همکاری کند و از بخش خصوصی نیز دعوت می شود که در این زمینه اقدامات لازم را اجرایی کنند مدیریت شهری نیز پشتیبان آنها خواهد بود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: هدف احیای بافت تاریخی جلوگیری از تخریب بناهای تاریخی است. در همین زمینه سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اصفهان با همکاری میراث فرهنگی و با در نظر گرفتن منافع میراث فرهنگی و مدیریت شهری و شهروندان اصفهان اقدامات خود برای احیای را تدوین و سپس اجرای آن را آغاز کند.

نورصالحی اضافه کرد: احیای بافت تاریخی در دل محلات اصفهان باعث خواهد شد گردشگر تا دل کوچه های این شهر وارد شود چراکه آثار تاریخی در دل این محلات آثار تاریخی واجد ارزشی است .

همچنین در این جلسه علی قاسم زاده شهردار اصفهان ادامه داد: بی شک برای احیای بافت تاریخی ما نیازمند نظرات کارشناسی و دقیق هستیم،

شهرداری اصفهان حاضر است برای احیای بافت تاریخی تمام تلاش خود را به کار بگیرد و شرایط را برای احیا توسط بخش خصوصی نیز فراهم آورد.
وی ادامه داد: تفاهم نامه‌ای میان میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان باید منعقد شود تا به یک الگو برای احیای بافت تاریخی برسیم و سپس بستر برای حضور بخش خصوصی در این بستر فراهم آید.

ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این جلسه گفت: ما از نظر قانونی هیچ منعی برای واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی نداریم و در این جهت اصلا صندوق احیا برای همین منظور افتتاح شده است، اما ما باید شانیت هر بنای تاریخی را حفظ کنیم اینطور نیست که برای مثال مکانی مثل حمام شیخ بهایی را بشود به راحتی تبدیل به یک سفره خانه کرد بلکه در ذهن مدیران میراث فرهنگی این است که حمام شیخ بهایی تبدیل به یک مرکز پژوهشی و علمی شود تا هم شان حمام و هم شان شیخ بهایی رعایت شود.

وی افزود: قطعا میراث فرهنگی از پیشنهادات مدیریت شهری استفاده خواهد کرد، اما نباید فراموش کنیم که در بافت تاریخی مدل ساخت و ساز باید الگوی خاص خودش را داشته باشد همانطور که برای مثال این عصارخانه خود یک مرکز صنعتی است، اما الگوی خاص خودش را در دل محله دردشت اصفهان داشته است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تصریح کرد: اگر ایجاد گذرها به بافت های تاریخی آسیب نرساند اتفاقا موجب رونق گردشگری می شود و میراث فرهنگی با یک الگوی مناسب در این زمینه نیز آماده همکاری با مدیریت شهری است.

همچنین در این جلسه عباسعلی علی خاصی مسئول بافت تاریخی منطقه سه شهرداری اصفهان گفت: توافقات بسیار خوبی میان منطقه و میراث فرهنگی‌ انجام شده است و با اینکه مشکلات متعددی بر سر راه مدیریت شهری وجود داشته است، اما به کمک بخش حقوقی شهرداری توانسته ایم برای ساماندهی بافت تاریخی منطقه با میراث فرهنگی و مردم به تفاهم های خوبی برسیم. چرا این اتفاق رخ داد به این دلیل که مدیریت شهری سعی دارد محلات تاریخی این منطقه را سریعتر ساماندهی کند و یکی از مسیرهای اصلی ساماندهی در این منطقه احیای بافت تاریخی است.

وی تاکید کرد: برای مثال در حال حاضر 40 پلاک از اداره کل راه و شهرسازی در منطقه سه وجود دارد که 10 مورد از این پلاک ها تاریخی هستند و ما از اداره کل راه و شهرسازی تقاضا کردیم که این 40 پلاک را با شهرداری به تفاهم برسد، البته ظاهرا باید شخص وزیر راه و شهرسازی در این زمینه دستورات لازم را ارائه کنند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، در این جلسه علاوه بر شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، معاون اداره کل و مدیر میراث فرهنگی شهرستان اصفهان، شهرداران مناطق یک و سه، مدیرکل راه و شهرسازی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان و مدیرکل نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان نیز در جلسه حاضر بودند.

انتهای پیام/