• 1400-09-14 10:27
  • کد محتوا:53535
فعالیت صنعتی از مهمترین علل آلودگی هوا در فصول سرد سال است

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در فصول سرد سال، فعالیت صنعتی و پس از آن حمل و نقل از مهمترین علل آلودگی هواست، گفت: در میان صنایع، واحدهای آجر و سیمان، ریخته‌گری و ذوب فلزات، پالایشگاه و پتروشیمی به ترتیب بیشترین سهم را در آلودگی دارند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، محسن سلیمانی صبح امروز در بیستمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۲۹ هزار نفر در کشور مستقیما بر اثر ذرات معلق در هوا جان خود را از دست می‌دهند. 

وی افزود: یکی از عوامل مهم در چرخه کیفیت هوا این است که اطلاعات کافی درباره منابع آلودگی مشخص باشد تا برنامه‌ریزی برای کاهش آلاینده‌ها صورت گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه دو روش کلی را در مدل سازی آلودگی هوا دنبال می‌کنیم، گفت: از طریق مدل سازی مشخص می‌کنیم که صنایع استان چه میزان از محیط اطراف خود را آلوده می‌کنند و در مدل دوم مشخص می‌شود که آلودگی از کدام منابع به منطقه می‌رسد.

وی با بیان اینکه پروژه منشایابی با هدف تعیین منبع ذرات معلق در هوای شهر اصفهان تعریف شد، گفت: انواع آلاینده‌های معدنی و آلی از جمله فلزات سنگین و ترکیبات آروماتیک که از دید بیماری زایی اهمیت دارند، نقش و سهم منابع آلاینده و اولویت‌بندی برای سیاست‌گذاری کاهش آلودگی هوا در این پروژه آمده است.

سلیمانی خاطرنشان کرد: ۵۰ نقطه در شهر اصفهان و پیرامون آن تعیین شده که در طول یک سال از این مناطق نمونه برداری صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: تحقیقات نشان داد که در فصول سرد سال، فعالیت صنعتی و پس از آن حمل و نقل از مهمترین علل آلودگی هواست. در میان صنایع، واحدهای آجر و سیمان، ریخته گری و ذوب فلزات و پالایشگاه و پتروشیمی بیشتری سهم را در آلودگی داشته‌اند. 

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: گاهی تصور می‌شود با احتراق گاز، مشکل آلودگی هوا حل می‌شود اما با توجه به حجم گاز مصرف شده شدت آلودگی افزایش پیدا می‌کند. 

انتهای پیام/