• 1400-10-30 13:18
  • کد محتوا:54231
اهمیت و نقش ویژه شوراها در جهت توسعه پایدار شهرها و روستاها

استاندار اصفهان گفت: اگر به جایگاه قانونی و فعالیت‌های شوراهای اسلامی شهر و روستا نگاه کنیم، اهمیت و نقش ویژه شوراها برای ایفای توسعه پایدار را متوجه می‌شویم.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، سیدرضا مرتضوی ظهر امروز _۳۰ دی ماه _ در اجلاس رؤسای شوراهای اسلامی شهرستان‌های استان اصفهان که با موضوع "فرصت‌ها و تهدیدهای استان در حوزه مدیریت شهری و روستایی و نقش شوراها در ایجاد توسعه پایدار" که در محل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان در حال برگزاری است، ضمن عرض تبریک ولادت حضرت زهرا (س) اظهار داشت: باید به خاطر بسپاریم شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از ساختارهایی است که در جمهوری اسلامی در قانون اساسی برای آنکه بتواند اراده مردم را در بخش های از حاکمیت تجلی دهد ایجاد شده که در کنار آن سایر ارکان نقش آفرینی کنند.

وی با اشاره به گستردگی دایره فعالیت شوراهای اسلامی در سطح شهرستان‌ها و روستاها، افزود: فعالیت‌هایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و سایر بخش‌ها جزء مواردی است که نشان دهنده گستردگی فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا است که اگر  به جایگاه قانونی این حوزه نگاه کنیم اهمیت و نقش ویژه شوراها برای ایفای توسعه پایدار را متوجه می‌شویم.

استاندار اصفهان ادامه داد: هنگامی که در ارتباط با اهمیت جایگاه شوراها صحبت می‌کنیم هرچه این جایگاه بلند مرتبه تر باشد مسئولیت بیشتری به همراه دارد چرا که جلوه‌ای از حکمرانی مردم است.

وی با بیان آنکه مسئولیت شوراهای اسلامی شهر و روستا به موجب وطایفشان افزایش می‌یابد باید لوازم و ابزار های لازم برای انجام وظایف را فراهم کنیم، بیان کرد: باید برای رسیدگی به همه ابعاد و انجام ماموریت‌ها ابزار  مجهز باشیم که در این راستا باید از ظرفیت نخبگان، مشورت دیگران و جلب نظر آحاد مردم به نحو مطلوب بهره‌مند شویم.

مرتضوی تصریح کرد: هرچه بر یادگیری در حوزه‌های تصمیم گیری‌مان تمزکر کنیم تصمیمات صحیح‌تری را اتخاذ می‌کنیم و اگر به این موضوع توجه نکنیم دچار روزمرگی و نوع به نوع شدن در امر تصمیم‌گیری می‌شویم.

وی با بیان آنکه نوع به نوع شدن در تصمیم‌گیری‌ها منجر به خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی می‌شود، خاطر نشان کرد: اگر نتوانیم کاری کنیم که تصمیماتمان با دوام باشد، اعتماد عمومی نخستین جایی است که مورد آسیب قرار می‌گیرد، خیلی اهمیت دارد که برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای تمام شیونات ماموریتی‌مان داشته باشیم. همچنین ضروری است تا برنامه‌ریزی‌های  منطقه‌ای به همه ابعاد عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و دیر موارد توجه شود چرا که گاهی به موجب موازی کاری های فرهنگی شاهد بروز آسیب به مسایل و حوزه‌های فرهنگی هستیم.

استاندار اصفهان ادامه داد: این برنامه‌ریزی‌ها باید در سند بالادست خود که در هویت فکری ما است شکل گیرد و مولفه‌های ایرانی اسلامی ما را به صورت توامان در برگیرد بنابراین ضروری است تا به منظور برنامه ریزی صحیح آنها را بشناسیم و تصمیماتمان ذیل این مولفه‌ها تعریف شود.

وی با بیان آنکه هویت ما آن گرایش‌هایی است که مردم حول محور آن جمع می‌شوند، ادامه داد: مولفه هایی چون هویت اعتقادی، انقلابی و ارزش‌های اسلامی، هویت میراثی  و معماری ایرانی اسلامی از جمله آنهاست که باید به خوبی شناخته شود.

مرتضوی گفت: هنگامی که پیرامون هویت ایرانی اسلامی صحبت می‌کنیم بخشی از آن به هویت ارتباطات اجتماعی ما برمی‌گردد چرا که  خانواده نقش ویژه‌ای در جامعه ما دارد و باید نگاه ویژه‌ای نسبت به تقویت این بنیاد در جامعه داشته باشیم.

وی با اشاره به توجه ویژه به جایگاه نمادهای اسلامی، اظهار داشت: گاهی در برخی مناطق نمادهای تجلی می‌یابد که با مولفه‌های هویتی ما همخوانی ندارد و گویی اصلا این منطقه توجهی به هویت‌ها و نمادها ندارد. شناخت هوبت‌ها، راهبردهای اساسی و برنامه‌ریزی صحیح و ارتباط با جامعه نخبگانی جزا اصول اولیه‌ای است که به منظور تصمیم‌گیری صحیح باید یکبار برای همیشه به آن پرداخته شود.

استاندار اصفهان تصریح کرد: در بخش اجرای برنامه‌ریزی‌هایمان جلب اعتماد عمومی به سمت حاکمیت نخستین کار بعد از تصمیم‌گیری‌است که باید صورت پذیرد چرا که اهمیت دارد که مردم احساس نکنند که اگر فردی در جایگاه مدیریتی خاصی قرار گرفت از آنها جدا شده است چرا که ضروری است زمانی را برای ارتباط با مردم و شنیدن حرف آنها اختصاص دهیم.

وی با بیان آنکه باید برای مشاهیر، علما و اساتید حوزه و دانشگاه که به عنوان مولفه‌های هویتی محسوب می‌شوند جایگاه ویژه‌ای قائل شویم، بیان کرد: از این طریق می‌توانیم جهت‌گیری یکسو و انسجام ملی را شکل دهیم  و با از میان بردن این مولفه‌ها نسل بعد را بی‌هویت می‌کنیم، همچنین شهدا از دیگر مولفه‌های هویتی هستند، به ویژه شهدای شاخص که به آنکه مسیرشان سلوک ما شده است شاخص شده‌اند.

مرتضوی افزود: اگر ما به درستی شهدایمان را معرفی کنیم نباید جوانان ما احساس سردرگمی کنند و ضروری است که بر هویت‌ها و ارتباطات بین نسلی به خوبی کار کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت عدالت، عنوان کرد:  گاهی فردی که بیشتر پای میز ما می‌آید بهره‌مندتر است چرا که زبان مطالبه بهتر، زبان پیگیری و قوانین را به درستی می‌داند. همچنین ضروری است که جهت گیری تصمیم گیری های ما در اقصا نقاط استان باز از سمت کم برخوردارها به سمت اغنیا باشد به گونه‌ای که کسانی که زبان مطالبه و پیگیری ندارند را شناسایی کنیم و خود به میان آنها رویم و حرفهایشان را بشنویم.

استاندار ضمن تاکید بر حضور میان مردم و شنیدن به سخنان آنها خاطر نشان کرد: باید در مسیر تصمیم‌گیری‌ها به هویت بخشی در سیما و منظر شهر و روستا را دقت کنیم و مولفه های ایرانی اسلامی را در کارها بگنجانیم چرا که این موارد مولفه‌های هویتی است که می‌تواند وضعیت پایداری را ایجاد کند. روسا و نمایندگان شهر و روستا باید سعی بر آن داشته باشند که شفاف سازی لازم را در تصمیم‌گیری ها و برآیندهای شهری و روستایی ایجاد کنند چرا که اگر اینگونه نباشد روزنه‌هایی فساد
ایجاد خواهد شد.

وی با بیان آنکه جمعیت جوان ما به سمت پیری در حال حرکت است، اظهار داشت: وجود برخی نارسایی‌ها در تصمیم‌گیری در کشور که باید در سطح ملی انجام شود با سختی مواجه است و بخش‌هایی که می‌توانیم در شهر و روستا با تصمیم گیری صحیح برای ایجاد امید در جوان‌ها انجام دهیم باید در دستور کار قرار دهید.

مرتضوی افزود: با امیدوار شدن مردم و جوانان شاهد مهاجرت کمتری خواهیم بود و جابجایی های آسیب‌زا کاهش می‌یابد که بخشی از آن به تصمیم‌گیری‌ها در شهر و روستاها مرتبط می‌شود همچنین پیوست‌های زیست محیطی و نگاه توسعه پایدار مهم است و باید در تصمیماتمان بر این حوزه آینده‌نگری وجود داشته باشد.

وی با بیان آنکه ممکن است نه گفتن در برخی موضوعات سخت باشد اما می توان اقناع کرد، عنوان کرد: باید به گونه‌ای تصمیم‌گیریها را به سمت نگاه‌های پایدار حرکت دهیم تا آیندگان به تصمیمات ما خرده نگیرند که متاسفانه امروز دچار چنین موضوعی هستیم، هرچند که عزیزان پیشین نیز نیت خوبی برای عملکرد خود داشته‌اند.

استاندار اصفهان با بیان آنکه به افزایش نشاط اجتماعی در استان نیاز داریم اما در برخی ناهنجاری‌ها آمار خوبی گزارش نمی‌شود، خاطر نشان کرد: برخی مواقع خرج کردن در بحث فرهنگی و نشاط اجتماعی را بلد نیستیم، من شهرداری را می‌شناسم که بودجه ای که باید برای مسائل فرهنگی خرج کند را تنها به بخش فرهنگی حقوق می‌دهد. اگر کار کردن بلد نیستیم کار نکردن که بلدیم و مسیر را به کننده‌هایی که با نگاه اعتقادی وارد می شوند بسپاریم.

وی افزود: صرفا با برگزاری رویدادها نمی‌شود جامعه را با نشاط همراه کرد بلکه با رویه‌ها این اتفاق می‌افتد. ما به دلیل آنکه کارهای مناسبتی شروع و پایان دقیق دارد و زحمت زیادی ندارد به همین خاطر به سمت این دست برنامه‌ها حرکت می‌شود.

مرتضوی تصریح کرد: ما هر کداممان در پازل‌های مختلفی در مناطق مختلف استان در حال فعالیت هستیم که نقش‌هایی که در حال ایفای آنها هستیم ترسیمی از حرکت جمعی ما را در استان است. امروز اعتبارات ملی به دلیل وضعیت نامناسب حوزه درآمدها در کشور نمی‌تواند برخی پشتیبانی‌ها را از برخی بخش‌ها داشته باشد ، اکنون ۱۴۰۰ میلیارد تومان به منظور عوارض آلایندگی به شهرداری‌ها پرداخت شده که رقم قابل توجهی است،  خواهشمندم در هزینه کرد این عدد و حرکت به سمت ارتقا عمومی به گونه ای هزینه کنیم تا گره از مشکلات مردم باز کند.

انتهای پیام/