• 1400-11-02 14:19
  • کد محتوا:54241
نباید گذاشت پول مردم به جیب «مفت‌برها» برود/ آسیب جدی پدیده «دلالیسم» به اعتماد مردم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به وجود پدیده دلالیسم گفت: یکی از مشکلات جدی شهرداری در چهار سال گذشته، مفت‌برها هستند و عنوان بطوریکه طبق گفته اعضای محترم شورای سابق گاهی این مفت‌برها سه برابر شهرداری از مردم پول می‌گیرند، این پدیده علاوه بر اینکه به سیستم شهرداری آسیب وارد نموده است  مردم را نیز به شدت ناراضی کرده است 

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، ابوالفضل قربانی با اشاره به «پدیده دلالیسم» اظهار کرد: متاسفانه این پدیده به صورت گسترده در شهرداری وجود دارد که موجب آسیب جدی به سرمایه‌های اجتماعی شده است.

وی افزود: مفت‌برها بدون هیچ‌گونه زحمتی پول‌های کلان به دست می‌آورند و سیستم را دچار آسیب و مردم را ناراضی می‌کنند. یکی از علل افزایش هزینه‌های ساختمانی نیز عملکرد همین افراد است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به وجود این پدیده از گذشته، بیان کرد: البته این پدیده از قبل نیز وجود داشته است، با این تفاوت که این مجموعه‌ها قبلاً جرأت انجام اقدامات عیان و آشکار نداشتند و با ترس و نگرانی اقدامات خود را انجام می‌دادند، اما اخیراً مشاهده می شود آشکارا فعالیت می‌کنند و حتی در فضای مجازی گروه تشکیل داده‌اند و مردم آنها را می‌شناسند.

وی با اشاره به تأثیر فعالیت این گروه‌ها بر عملکرد کارکنان پاک‌دست مدیریت شهری، ادامه داد: متأسفانه این افراد تعداد اندکی از کارمندان شهرداری را نیز آلوده به اقدامات خود کرده‌اند، بنابراین کارکنان پاکدست نیز متهم می‌شوند و این موضوع سبب می‌شود که مردم تقریباً تمام سیستم را به یک چشم نگاه کنند.

قربانی با اشاره به برگزاری جلسه با اعضای شورای پنجم شهر پیرامون پدیده دلالیسم گفت: اعضای دوره گذشته شورا اذعان داشتند که یکی از مشکلات جدی شهرداری، مفت‌برها هستند و عنوان می‌کردند که این مفت‌برها گاهی تا سه برابر شهرداری از مردم پول می‌گیرند، ضمن اینکه به سیستم شهرداری آسیب وارد کرده و مردم را نیز ناراضی می‌کنند. 

وی افزود: متأسفانه در گذشته ارباب رجوع در شهرداری از احترام لازم برخوردار نبوده است و این روند در کمیسیون ماده صد شهرداری به وضوح دیده می‌شد، بنابراین این مسئله در اولویت شورای ششم قرار گرفت تا با این پدیده به صورت جدی برخورد شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: باید در نظر داشت که انجام برخی اقدامات موجب کند شدن و توقف حرکت رو به جلوی شهرداری نشود، زیرا زمانی که حرکتی به منظور اصلاح انجام می‌شود، قطعاً سودجویان اقدام به کارشکنی و جوسازی می‌کنند و حتی ممکن است از طریق برخی افراد بانفوذ ما را تحت فشار قرار دهند.

وی با اشاره به راهکار مقابله با این پدیده گفت: یکی از راهکارهای مقابله با این موضوع شفافیت و قانونمندی در همه رویه‌ها است. ثابت شدن ارقام بدون چانه‌زنی و کاهش رقم‌ها از جمله راهکارهای مطرح است و باید این موضوع به اطلاع مردم برسد.

قربانی تأکید کرد: پیاده‌سازی این راهکارها نیاز به کار و همراهی بیشتر دارد تا مردم اعتماد کنند و بدانند که اگر با این روش کار خود را در شهرداری انجام دهند، علاوه بر اینکه هزینه کمتری پرداخت می‌کنند، کار آنها قانونمند خواهد بود، البته ممکن است به جز شهرسازی در حوزه‌های دیگر نیز مشکلاتی از این دست وجود داشته باشد که در حال بررسی است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌ای به ریاست شخص شهردار بیان کرد: تشکیل این کمیته از جمله اقدامات خوب شهردار اصفهان است، جلسات این کمیته هر هفته برگزار می‌شود و مدیران مربوط در این جلسات حضور دارند، راهکارها نیز به منظور عملیاتی شدن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: معتقدم در حال حاضر وضعیت ما نسبت به قبل بهتر شده و تلاش می‌کنیم سرمایه اجتماعی که آسیب دیده را مجدداً بازگردانیم.

انتهای پیام/