• 1400-11-03 10:44
  • کد محتوا:54244
شاهد بی انضباطی اجتماعی و ترافیکی در شهر هستیم

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه شاهد بی انضباطی اجتماعی و ترافیکی در شهر هستیم، گفت: فقدان زیرساخت‌ها در شهرسازی و بی توجهی به مقوله کاربری زمین از جمله این علت‌هاست.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، ابوالفضل قربانی در نطق میان‌دستور بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به مشکلات ترافیکی در شهر اظهار کرد: یکی از نمودهای بارز در توسعه یافتگی کشورها، رفتارهای فرهنگی به خصوص رفتارهای ترافیکی است.

وی افزود: متأسفانه امروز شاهد بی‌انضباطی اجتماعی و ترافیکی در شهر هستیم که زیبنده مردم و جامعه ما نیست. شناخت کوتاهی‌ها، کم‌کاری‌ها و ترک فعل‌های دستگاه‌های مسئول در این حوزه و برطرف کردن این اشکالات امری لازم است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در تشریح علل این مشکلات بیان کرد: فقدان زیرساخت‌ها در شهرسازی و بی توجهی به مقوله کاربری زمین از جمله این علت‌هاست. این موضوع با مباحث اقتصادی و ارزش افزوده گره خورده و بسیاری از زمین‌ها با بی توجهی تغییر کاربری پیدا کرده و شهر و مدیریت شهری را دچار مشکل کرده و می‌کند. 

وی با بیان اینکه مصرف بی رویه سوخت انرژی در حوزه حمل و نقل از دیگر عوامل این رخداد است، تصریح کرد: نبود الگوی مناسب برای جابجایی، مشکلات در ساختار‌های سخت افزاری و نرم افزاری و نبود هماهنگی در تصمیم‌گیری‌های حوزه حمل و نقل در کلانشهرها سبب این بی‌انضباطی ترافیکی شده است. 

قربانی با بیان اینکه عدم هماهنگی بین پلیس راهور و مدیریت شهری این روزها به شدت خود را نشان می‌دهد، گفت: امروز می‌بینیم که پلیس راهور کار دیگری می‌کند و مدیریت شهری درخواست دیگری دارد. اگر برای این موضوع چاره اندیشی نشود در آینده به ویژه روزهای نزدیک به آخر سال و افزایش حجم تردد، گرفتاری‌های مردم دوچندان خواهد شد.

وی با بیان اینکه حضور کمرنگ پلیس در صحنه‌های ترافیکی به عینه قابل مشاهده است، افزود: پلیس راهور وظایفی برعهده دارد. پیشنهاد می‌کنم در یکی از جلسات علنی شورا دعوت شوند و مسائل خود را مطرح کنند تا بررسی کنیم که دچار چه مشکلاتی در اجرای وظایف خود هستند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: گره خوردن مسائل سیاسی و مشکلات اقتصادی با مشکلات انضباطی و ترافیکی از دیگر دلایلی است که عنوان می‌شود که هیچ‌گونه توجیهی ندارد.

وی افزود: بارگذاری‌های بی مطالعه در شهر، وجود نقاط بحرانی در حلقه ترافیکی، مباحث جمعیتی، صنفی و تجاری و رهاشدگی این موضوع در هسته مرکزی شهر از علل دیگر مشکلات ترافیکی است.

قربانی ادامه داد: امروز مشاهده می‌کنیم که راسته بازاری در خیابان‌ها برای اصناف مختلف ایجاد شده و وضعیت هر خیابان را تحت تاثیر خود قرار داده است و این وضعیت نباید ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به وجود برخی نقاط بحرانی در حلقه‌های ترافیکی شهر به ویژه بزرگراه شهید چمران گفت: هر هفته و هر ماه شاهد تصادفات منجر به فوت در این بزرگراه هستیم. معتقدیم مشکل ترافیک این بزرگراه قابل حل است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان به وضعیت شهرک شهید کشوری اشاره کرد و گفت: متأسفانه نقاط بحرانی در پیرامون شهر نیز ایجاد شدهاست، شهرک کشوری از جمله این نقاط بحرانی است.  این منطقه توسط نهادی به سراسر ایران فروخته شد. در حالی که خریداران نمی‌دانستند چه می‌خرند. آن‌ها هم که ابتدا زمین‌ها را خریدند و سپس فروختند نمی‌دانستند چه می‌فروشند. این منطقه نه با اصول شهرسازی و نه با اصول پدافند غیرعامل سازگار است.

وی تصریح کرد: استاندار و اداره کل راه و شهرسازی مسئول رسیدگی به وضعیت این شهرک هستند. اگر در این منطقه اتفاقی افتاد همه مسئولان و کسانی که این بلا را سر اصفهان آوردند باید جوابگو باشند. 

قربانی خاطرنشان کرد: در این باره نام‌هایی برده شود که کسی تا به حال آن‌ها را ندیده است.  سوال ما این است که چرا شهر را به افراد مفت خور و مفت‌بر و دلال داده‌ایم؟

وی در پایان تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم کمیته تحقیق و تحفص از این شهرک تشکیل و به جد موضوع آن دنبال شود. 

انتهای پیام/