• 1400-11-06 08:39
  • کد محتوا:54259
سند بالادستی تولید محتوای جهاد تبیین بیانیه گام دوم است/ ماهیت بیانیه یک رسانه تبیینی و راهبردی است

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مخاطب ویژه جهاد تبیین بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری جوانان هستند زیرا آنها نسبت به گذشته آگاهی، اطلاعات و دانش لازم را نداشتند و قرار است جوانان در آینده برای پاسداری از انقلاب اسلامی شمشیر بزنند.

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، علی صالحی درباره کلید واژه جهاد تبیین که در بیانات رهبر معظم انقلاب به آن پرداخته شده است، اظهار کرد: حدود دو سال پیش در اوج شرایط تحریم‌های جدید و جریان‌هایی که علیه ملت ایران ایجاد شده بود، رهبر معظم انقلاب عبارت جهاد تبیین و در مقابل آن جریان تحریف را به کار بردند، اگر می‌خواهیم جریان تحریم شکست بخورد باید جریان تحریف را شکست دهیم.

وی افزود: معتقدم مقام معظم رهبری زودتر از زمان اشاره شده به این موضوع پرداختند و آن نیز ماهیت سندی است که در سالگرد سوم آن قرار داریم و بیانیه گام دوم که ایشان در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی آن را مطرح کردند و در اختیار ما قرار گرفت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه ماهیت اساسی بیانیه گام دوم بر مبنای جهاد تبیین است، تصریح کرد: این بیانیه خود رسانه‌ای است که در اختیار جوانان جمهوری اسلامی و حتی فراتر از آن قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مخاطب ویژه جهاد تبیین بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری جوانان هستند زیرا آنها نسبت به گذشته آگاهی، اطلاعات و دانش لازم را نداشتند و قرار است جوانان در آینده برای پاسداری از انقلاب اسلامی شمشیر بزنند.

 صالحی خاطرنشان کرد: لازم است اقدامات رسانه‌ای و تبیینی را برای بیانیه گام دوم انجام دهیم، محتوای بیانیه گام دوم به طور عمده گزاره‌ای خبری است که به نظر می‌رسد بسته‌ای تبیینی از گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی در آن ترسیم شده است.

وی با بیان اینکه در اوج تهاجم‌ها و فشارهای اقتصادی و رسانه‌ای سال ۹۷ ادعاهایی از سوی دشمنان مطرح شد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ۴۰ سال آینده خود را نخواهد دید، گفت: به دنبال این سخنان، در فضای شدید سیاه‌نمایی، مشکلات اقتصادی آن سال و عملیات روانی پیرامون آن قرار داشتیم. معتقدیم سهم فشارهای اقتصادی اگر کمتر از فشارهای روانی و اجتماعی در بازه زمانی سال‌های ۹۷ و ۹۸ نباشد، قطعاً هم وزن آن خواهد بود که بر افکار عمومی در کشور وارد شد و هم زمانی آن با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی بود.

وی در این باره که محتوای راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به چه مواردی اشاره دارد، تصریح کرد: اگر بیانیه گام دوم را به چهار قسمت تقسیم کنیم، مقدمه‌ای دارد که ماهیت آن بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری یک آرمان‌گرایی واقع‌بینانه است؛ آرمان‌هایی داریم که شاید در واقعیت هنوز به آنها دست نیافته‌ایم، با این نگاه که ناامیدی و امید واهی نخواهیم داشت و با امیدی صادقانه و بر مبنای واقعیت وارد بیانیه دوم می‌شویم، بنابراین نگارش بیانیه بر مبنای آرمان‌گرایی واقع‌بینانه است.

صالحی ادامه داد: در بخش اول بیانیه نیز به شرایط قبل از انقلاب و شکل‌گیری انقلاب می‌پردازد، زیرا معتقدیم که جریان گذشته انقلاب اسلامی و شرایط شکل‌گیری انقلاب اسلامی را تحریف و واقعیات را به گونه‌ای دیگر برای مردم روایت می‌کند و بزنگاه‌های تاریخی را مصادره به مطلوب می‌کند، در این بین جوانی که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم است باید نسبت به گذشته و شرایط شکل‌گیری انقلاب اسلامی آگاهی لازم را به دست آورد.

وی با اشاره به بخش دوم بیان کرد: در بخش دوم بیانیه گام دوم انقلاب، به علت اینکه واقعیت موضوع نسبت به شرایط کنونی اتفاق نمی‌افتد و روایت‌های نادرستی از شرایط موجود و موقعیت‌ها، موفقیت‌ها و دستاوردهای کشور به بهانه مشکلات اقتصادی به وجود می‌آید، لازم است بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در فرازهای پایانی بیانیه در تحول ساختارها و رویکردهای مدیریتی از منابع خود به درستی استفاده کنیم تا اقتصاد به نقطه قوت تبدیل شود، البته ایشان قائل به این مسائل هستند که در برخی از مسائل اقتصادی دچار مشکلاتی هستیم که باید رفع شود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان افزود:  در این سند مهم به این موضوع توجه شده است، اما نباید بهانه‌ای باشد که نسبت به آن مواردی که دستاوردهای شرایط کنونی، موفقیت‌های و آورده‌های انقلاب اسلامی است، روایتی غلط ارائه و دروغ‌های بزرگی مطرح شود. 

وی تصریح کرد: این موضوع نیاز به کاری رسانه‌ای دارد تا همان طور که نسبت به گذشته شفاف‌سازی و روایت درستی از شکل‌گیری انقلاب اسلامی انجام می‌شود، در شرایط کنونی نیز با رویکردی پیش برویم که دستاوردها مطرح و موقعیت کنونی حمایت شود تا بتوان به درستی به مسیر خود ادامه دهیم.

صالحی خاطرنشان کرد: با نگاه واقع‌بینانه باید به چالش‌ها و ظرفیت‌های موجود پرداخته شود تا آگاهی لازم درباره دستاوردها داشته باشیم و به همین جهت مقام معظم رهبری در صدد هستند با استفاده از ظرفیت‌ها، دستاوردها و چالش‌ها در مقابل روایت‌های نادرستی که از کشور و انقلاب اسلامی مطرح می‌شود، تبیین درستی برای تمام اقشار به ویژه برای جوانان به عنوان ترسیم کنندگان آینده کشور داشته باشند.

وی با اشاره به بخش آخر بیان گفت: گام آخر آینده روشنی است که در انتظار کشور است، اما جریان تحریف با سیاه‌نمایی آینده را سیاه‌تر از گذشته ترسیم می‌کند تا مردم به ویژه جوانان از ادامه راه ناامید شوند، چرا که گمان می‌کنند آینده سیاهی در انتظارشان خواهد بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: مقام معظم رهبری حدود سه سال قبل از تحریم‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که در گامی قرار داریم به نام «جهاد تبیین» و نخستین محصول تبیینی و رسانه‌ای در قالب برنامه‌ای راهبردی را به عنوان نمونه اصلی و خط مشی در اختیار قرار می‌دهند تا سایرین آن را در دستور کار قرار دهند.

انتهای پیام/